Niemieccy eksperci alarmują! Ich zdaniem, cyfryzacja w szkole i "nauczanie za pomocą tabletów i laptopów" może uczniów ogłupiać, zamiast uczynić ich mądrzejszymi.
Specjaliści wystosowali nawet specjalny apel do Ministerstwa Kultury Hesji, które planuje szersze wykorzystanie mediów cyfrowych w edukacji i wyposażanie placówek oświatowych w tablety i laptopy. O sprawie informuje dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W poprzednim roku szkolny w Hesji (jeden z niemieckich landów) uruchomiono 12 szkół pilotażowych z nowym przedmiotem "Cyfrowy świat". Obecnie funkcjonuje on już w 64 szkołach.
Uczniowie klas piątych i szóstych mają uczyć się nie tylko podstaw informatyki. Częścią programu jest też odpowiedzialne korzystanie z mediów cyfrowych - dodaje "FAZ".
Cyfryzacja wielkim zagrożeniem?
Eksperci uważają, że ministerstwo powinno uważnie obserwować postępującą cyfryzację. - Z aktualnej wiedzy naukowej wynika, że nauczanie za pomocą tabletów i laptopów nie czyni dzieci do szóstej klasy mądrzejszymi, ale głupszymi. Badania wykazały, że zwiększone wykorzystanie urządzeń cyfrowych na lekcjach ma negatywne konsekwencje zdrowotne, psychologiczne i społeczne - przekazał Ralf Lankau z Uniwersytetu w Offenburgu, jeden z inicjatorów apelu ws. nadzoru cyfryzacji.
Ekrany mają bardzo negatywne działanie w przypadku najmłodszych dzieci. Utrudniają naukę i rozwój języka. Zbyt długi czas przed ekranem może doprowadzić do trudności z koncentracją i rezygnacji z aktywności fizyczną - dodał Lankau, którego słowa przytacza Radio ZET.
Niemieckie Towarzystwo Medycyny Dzieci i Młodzieży również zabrało głos w tej sprawie. W wytycznych zaznaczono, że "im mniej czasu przed ekranem, tym lepiej".
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.