Przyrodnicy z fundacji Save Wildlife dokonali niezwykłego odkrycia w świętokrzyskich lasach. Udało im się zarejestrować parę czarnych wilków, co jest prawdziwym unikatowym zjawiskiem w Europie. Czarne wilki są znacznie częściej spotykane w Ameryce Północnej, podczas gdy w Europie dominują wilki o szarym umaszczeniu.
Czytaj także: Gdzie się podziewa bocian Krutek? Ulubieniec wsi zaginął
Leśnik Artur Milanowski z Nadleśnictwa Suchedniów, który od 20 lat tropi wilki, już wcześniej zaobserwował czarnego wilka, ale dopiero teraz udało się go nagrać. - Czarne wilki są rzadkością w Europie. Melanizm, czyli czarne zabarwienie sierści, jest niezwykle rzadkie - powiedział Milanowski w rozmowie z PAP.
Nagranie powstało w północnej części województwa świętokrzyskiego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przyrodnicy szacują, że w regionie świętokrzyskim żyje około 10 wilczych watah, co daje ok. 70 osobników. Wilki te zajmują kompleksy leśne od Skarżyska Kamiennej po Łagów.
Niektóre z nich, w poszukiwaniu nowych terenów i partnerów, podejmują długie wędrówki. Przykładem jest wilk Gagat, którego wędrówkę z Puszczy Świętokrzyskiej aż do Pragi śledzono dzięki obroży telemetrycznej.
Ryś w Puszczy Świętokrzyskiej
Czarne wilki to nie jedyne unikatowe drapieżniki w regionie. W ostatnich latach przyrodnicy zarejestrowali obecność rysia w Puszczy Świętokrzyskiej. Na początku roku w okolicach Zagnańska udało się nagrać pierwszego rysia na fotopułapkę.
To niezwykle skryte zwierzę, dlatego obserwacje są trudne. Jednak nagranie potwierdziło, że ryś pojawił się w Puszczy Świętokrzyskiej, gdzie ma doskonałe warunki życia - zaznaczył przyrodnik.
Obecność tych unikatowych drapieżników w świętokrzyskich lasach świadczy o bogactwie i różnorodności przyrodniczej tego regionu. Przyrodnicy będą kontynuować swoje badania, aby lepiej zrozumieć i chronić te niezwykłe gatunki.
Czytaj także: Największe drapieżniki w Polsce. Co o nich wiesz?