Minister Czarnek zapewnia, że trwają prace nad przywróceniem uprawnienia emerytury nauczycielskiej. Resort ma przygotować do końca tego roku projekt w tej sprawie.
Czytaj także: Tak teraz wygląda. Do sieci trafiło nowe zdjęcie. Ludzie mówią jedno
To jest uprawnienie, nie przywilej, które wydaje się być absolutnie konieczne, jeśli chodzi o jego przywrócenie. Oczywiście przywrócenie stopniowe począwszy od 2024 roku - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w rozmowie z Telewizją Trwam.
W szkołach wciąż brakuje nauczycieli.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To jest mniej więcej tak jakby w szkole, która zatrudnia 50 osób, brakowało nauczyciela do 4 godzin tygodniowo jednego przedmiotu, czyli tak jakby brakowało 0,2 nauczyciela - wskazał Przemysław Czarnek.
Minister zachwalał też wprowadzony system ewidencyjny, który pomaga w szukaniu wolnych miejsc pracy.
To my, czyli Prawo i Sprawiedliwość, wprowadziliśmy transparentny system ewidencji wakatów, żeby każdy nauczyciel, który chce być zatrudniony, mógł na stronach kuratorium oświaty odnaleźć, gdzie ewentualnie ze swojego przedmiotu mógłby nauczać - powiedział szef MEiN.
Czytaj także: Znalazł pieniądze w Zakopanem. Oto co z nimi zrobił
Po zakończeniu ubiegłego roku szkolnego 2021/2022 nauczyciele z całej Polski masowo składali wypowiedzenia. Jak tłumaczyła wówczas Magdalena Kaszulanis ze Związku Nauczycielstwa Polskiego w rozmowie z portalem money.pl powodem takiej decyzji najczęściej były niskie wynagrodzenia oraz niezgoda na politykę edukacyjną ministra Czarnka.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w roku szkolnym 2021/2022 zatrudnionych nauczycieli na pełny etat od przedszkola po szkołę ponadpodstawową w skali całego kraju było 515,7 tys. Wiceminister Dariusz Piontkowski wskazał jednak, że w całej Polsce w 2022 roku było zatrudnionych ok. 700 tysięcy zatrudnionych pedagogów. Dane te prawdopodobnie uwzględniały również niepełne etaty.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.