Czarnobyl. To miejsce "musi zostać zachowane dla ludzkości"
Pozostałości Elektrowni Jądrowej w Czarnobylu to od lat miejsce zainteresowań wielu turystów z całego świata. Choć władze Ukrainy szacują, że na terenie wokół elektrowni będzie można żyć bezpiecznie dopiero za przynajmniej 24 tys. lat, coraz więcej osób chce tam pojechać i zobaczyć miejsce katastrofy. Do tej pory nie ma ono jednak oficjalnego statusu. Teraz chce to zmienić ukraiński minister kultury.
Jest to jedno z najbardziej emblematycznych miejsc Ukrainy i musi ono zostać zachowane dla ludzkości - powiedział w rozmowie z agencją AFP minister kultury Ołeksandr Tkaczenko. Jego słowa cytuje TVN24.
W Strefie Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej konieczny jest rozwój infrastruktury turystycznej. W tym momencie wiele budynków w miejscowości Prypeć znajdującej się kilka kilometrów od elektrowni, w każdej chwili może się zawalić. Widać też, że natura walczy o swoje i tereny powoli zaczynają zarastać.
Czarnobyl. "Miejsce pamięci, które powinno uczyć"
Ukraiński minister kultury Ołeksandr Tkaczenko, jak informuje TVN24, uważa, że turystom, którzy przyjeżdżają zwiedzać teren po wybuchu elektrowni w Czarnobylu, należy koniecznie uświadomić, że nie jest to zwykłe miejsce. A ich przyjazd to nie tylko "zwykła przygoda na wykluczonym terytorium".
W planach ministra jest przygotowanie specjalnych programów turystycznych obejmujących teren po byłej elektrowni i całą strefę wokoło. Ołeksandr Tkaczenko jest zdania, że trzeba ten obszar przedstawić jako "miejsce pamięci, które powinno uczyć". W rozmowie z AFP szef ukraińskiego resortu kultury zauważa również, że tragedia, jaka tu się wydarzyła, ma jeszcze inne znaczenie. Według niego "zapoczątkowała demokratyzację" i upadek ZSRR. Władze radzieckie musiały bowiem "powiedzieć prawdę".
Katastrofa Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej miała miejsce 26 kwietnia 1986 roku. Eksplodował wtedy reaktor w bloku energetycznym nr 4. kilkanaście miesięcy temu sarkofag, który przykrywa reaktor, przeszedł remont. Ma być bezpieczny dla zwiedzających przez kolejne 100 lat.