Czarna pszczołą to rzadki i ściśle chroniony gatunek nieczęsto występujący w Polsce, a do niedawna uznany za wymarły. Pojedyncze okazy widywane były dotychczas na terenie Sanoka, na Polesiu, w Białowieży czy w Ojcowskim Parku Narodowym oraz w Bieszczadach.
Okazuje się jednak, że od niedawna jej siedzibą stał się także Dolny Śląsk, a konkretnie badacze zaobserwowali pszczołę na kampusie Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Naukowcy cieszą się, że to pierwsze stanowisko tego owada w tej części kraju!
Nasi naukowcy odkryli nowe stanowisko tego gatunku. Dwa osobniki latające nad złamanym pniem lipy na terenie kampusu przy ulicy Przybyszewskiego wypatrzył jeszcze latem student Zarządzania Środowiskiem Przyrodniczym Grzegorz Lewek – mówił cytowany przez Gazetę Wrocławską prof. Marcin Kadej z Zakładu Biologii, Ewolucji i Ochrony Bezkręgowców na Wydziale Nauk Biologicznych UWr.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zjawisko to zaskakuje tym bardziej, że przedstawiciele tego gatunku wybierają ciepłe obrzeża lasów, dlatego wybór Wrocławia na swoją siedzibę może zaskakiwać. Z czego wynika?
To także zdaniem badaczy efekt zmian klimatu. Ogródki działkowe w miastach czy parki stają się coraz atrakcyjniejsze dla przedstawicieli tego gatunku pszczół.
Gniazda buduje zwykle w drewnie martwych drzew, ale wykorzystuje w tym celu także drewniane elementy konstrukcyjne, jak np. belki budowlane, słupy czy płoty. Stwierdzono też, że może gnieździć się w szczelinach skał oraz w lessowych skarpach - wyjaśniają badacze na stronach Uniwersytetu Wrocławskiego
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.