aktualizacja 

Czas zimowy. Nie zapomnij. Przestawiamy zegarki

1

Czas zimowy tuż-tuż. Jest jeszcze chwila, zanim nastąpi zmiana czasu, ale i tak warto mieć już na uwadze termin. Zapisz go lub zapamiętaj.

Czas zimowy. Nie zapomnij. Przestawiamy zegarki
Czas zimowy. Kiedy zmiana czasu? (Getty Images, Kinga Krzeminska)

Zmiana czasu od lat wzbudza wiele dyskusji i kontrowersji. Rozważano rezygnację z tego obowiązku, ale jak dotąd żadna propozycja nie została wprowadzona w życie.

W tym miesiącu nastąpi przejście z czasu letniego na zimowy. Zmiana odbędzie się w nocy z 26 na 27 października 2024 roku. Wówczas będzie trzeba cofnąć zegarki z godziny 3:00 na 2:00. Dla wielu osób to świetna wiadomość, ponieważ umożliwi spanie o godzinę dłużej. Z pewnością ucieszy to osoby lubiące dłużej pospać!

Na szczęście nie zawsze musimy pamiętać o ręcznym przestawianiu zegarów. Współczesne urządzenia, takie jak smartfony czy telewizory, zazwyczaj dokonują tej zmiany automatycznie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "480 zł co miesiąc". Polacy boją się sezonu grzewczego

Od 27 października czas zimowy będzie obowiązywać w Polsce. Jest to czas, który odpowiada naszej geograficznej strefie.

Stosowanie czasu letniego miało na celu oszczędność energii oraz lepsze wykorzystanie światła słonecznego. W Polsce zmiana ta była stosowana w okresie międzywojennym i w latach 1946-1949 oraz 1957-1964, a od 1977 roku obowiązuje bez przerwy.

Ostatnia zmiana czasu?

  

Kwestia zmiany czasu na letni jest obecnie kwestionowana przez wielu ludzi i instytucje, ponieważ wprowadza ona pewne utrudnienia. Na przykład, pociągi kursujące w nocy muszą zatrzymywać się na godzinę, a osoby pracujące na nocnych zmianach muszą pracować dłużej o dodatkową godzinę.

Unijna dyrektywa z 2019 roku przewidywała, że zmiana czasu zostanie zlikwidowana w marcu 2021 roku. Jednak władze Komisji Europejskiej podkreśliły, że decyzja leży w gestii państw członkowskich. Proces wprowadzenia tych zmian został tymczasowo wstrzymany, głównie z powodu pandemii COVID-19. Dlatego nic nie wskazuje na to, że najbliższa zmiana czasu będzie ostatnią.

Zmiana czasu. Polacy mają jasne zdanie

W październiku poprzedniego roku przeprowadzono sondaż, w którym zapytano Polaków o zmianę czasu. Został on zrealizowany przez IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej".

Na pytanie o to, czy zmiana czasu na zimowy lub letni powinna zostać zniesiona, "zdecydowanie tak" odpowiedziało aż 57,5 proc. respondentów. "Raczej tak" odparło 11 proc., co daje w sumie dwie trzecie ankietowanych.

Odpowiedź "raczej nie" wskazało 15,9 proc., a "zdecydowanie nie" - zaledwie 4,7 proc.

To wyraźnie pokazuje stosunek Polaków do zmiany czasu.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić