Drzewo dwugatunkowe
Na Facebooku Lasów Państwowych pojawiło się zdjęcie, które przedstawia...dwugatunkowe drzewo!
Oto dwugatunkowe drzewo! Brzoza i dąb tak dobrze się zblendowały, że w niektórych miejscach ciężko już w ogóle dostrzec, gdzie zaczyna się pień jednego drzewa, a gdzie kończy drugiego - podpisano zdjęcie autorstwa D.Dziektarza.
Problem jednak w tym, że z pozoru urocza fotografia skrywa smutną prawdę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Zaczęło się. Leśnicy: "Nie ma już odwrotu"
Toksyczna miłość
Zdjęcie spodobało się internautom. Zdaniem pani Barbary drzewa "czują po prostu miłość". Jednak, jak wyjaśniają leśnicy, jest to miłość toksyczna, która żadnej ze stron nie wychodzi na dobre.
Gdyby były ze sobą bliżej spokrewnione prawdopodobnie doszłoby do tzw. inoskulacji, czyli zrośnięcia się i połączenia pni. Tutaj niestety nie było to możliwe, a zbyt bliskie sąsiedztwo spowodowało powstanie dużej rany, w której od wielu lat rozwijała się zgnilizna. Co ciekawe, to kojarzony z siłą i wytrzymałością dąb, w przeciwieństwie do "wątłej" brzozy, pierwszy uległ zniszczeniu. Z czasem to samo czeka jednak także brzozę - przyznali leśnicy w opisie zdjęcia.
Niestety drzewa nie będą żyć ze sobą w symbiozie. Zaczęły toczyć walkę, którą jak na razie wygrywa brzoza. Jeden z internautów zauważył, że lada moment do gry wejdzie jeszcze jeden uczestnik - to buk, który również rośnie bardzo blisko.
W powietrzu czuć wiosnę
Jednak w ostatnim czasie leśnicy mają także dobre wieści dla swoich obserwatorów. Otóż w polskich lasach coraz mocniej czuć wiosnę! Widać to na zdjęciach, jakie zamieściło nadleśnictwo w Płocku. Fotografie z Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego przedstawiają leśne poszycie pełne pięknych przebiśniegów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.