Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Naukowcy obalają teorię pochodzenia Księżyca. Ogromny przełom

91

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii przedstawili nową teorię dotyczącą pochodzenia Księżyca. Ich ustalenia całkowicie obalają dotychczasowe założenia naukowców dotyczące naturalnego satelity Ziemi.

Naukowcy obalają teorię pochodzenia Księżyca. Ogromny przełom
Nowa teoria pochodzenia Księżyca (Getty Images, LeonardoFernndezLzaro / 500px)

Choć Księżyc jest najbliższym sąsiadem naszej planety, to naukowcom nie udało się wciąż ustalić jego pochodzenia. Od lat 80. XX wieku powszechnie uznawana była teoria, że Księżyc powstał w wyniku kolizji Ziemi z protoplanetą Theią we wczesnej historii naszej planety. Jednak, jak donosi "Daily Mail", zespół pod kierownictwem profesora Darrena Williamsa proponuje alternatywne wyjaśnienie, całkowicie obalającą teorię "zderzenia".

Nikt nie wie, jak powstał Księżyc. Przez ostatnie cztery dekady mieliśmy jedną możliwość wyjaśnienia jego pochodzenia. Teraz mamy dwie – stwierdził profesor Williams, cytowany przez "Daily Mail".

Według nowej koncepcji Księżyc mógł być częścią układu podwójnego, w którym dwa skaliste ciała orbitują wokół siebie. Gdy ten duet zbliżył się do Ziemi, jedno z ciał (Księżyc) zostało przechwycone przez naszą planetę, podczas gdy drugie zostało wyrzucone w przestrzeń kosmiczną.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wyjątkowe nagranie astronauty NASA. Pokazał zorzę polarną z kosmosu

Poprzednia teoria bazowała głównie na analizie próbek pobranych na Księżycu. Ta wykazała, że ma on bardzo podobny skład chemiczny do naszej planety. To pociągnęło za sobą wniosek, że Księżyc musiał powstać z odłamków, które oderwały się, gdy inne ciało niebieskie uderzyło w młodą Ziemię. Teoria ta nie wyjaśnia jednak, dlaczego orbita Księżyca jest nachylona o około siedem stopni względem równika Ziemi. Tę kwestię tłumaczy za to teoria wymiany binarnej.

Nowa teoria pochodzenia Księżyca

Analogia do Trytona, największego księżyca Neptuna, wspiera teorię wymiany binarnej forsowanej przez prof. Williamsa. Uważa się, że Tryton został przechwycony przez Neptuna z Pasa Kuipera. Podobnie jak nasz Księżyc, Tryton orbituje pod znacznie pochylonym kątem, odchylając się o 67 stopni od równika planety.

Badania opublikowane w "The Planetary Science Journal" sugerują, że w młodym Układzie Słonecznym układy podwójne były powszechne. To zwiększa prawdopodobieństwo, że podobny proces mógł doprowadzić do powstania naszego Księżyca.

Jedynym zastrzeżeniem jest to, że układ podwójny planet musiałby minąć Ziemię w odległości zaledwie 128 750 km z prędkością poniżej 10 800 km/h. Naukowcy przyznają, że ich teoria jest trudna do udowodnienia i opiera się na zajściu kilku "nieprawdopodobnych zdarzeń" jednocześnie, to otwiera nowe perspektywy w zrozumieniu historii Ziemi i jej satelity.

To otwiera skarbnicę nowych pytań i możliwości dalszych studiów – podsumował profesor Williams, cytowany przez "Daily Mail".
Autor: AWWA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
800+ dla Ukraińców. Trzaskowski: jeśli mieszkają i płacą podatki w Polsce
Prorosyjscy hakerzy zaatakowali na Whatsappie. Wystarczyło jedno kliknięcie
Denerwuje cię Danielle Collins? Novak Djoković ma zupełnie inne zdanie
GRU szkoli dywersantów. Tak Rosjanie planują kolejne operacje w Europie
Kontrowersyjna wymiana Birmy z Rosją. To junta wysłała za myśliwce
Fenomenalna Izabela Marcisz. Drugie złoto na Uniwersjadzie w Turynie
Starcie gigantów. Świątek kontra Raducanu w Australian Open
Archeolodzy wprost zaniemówili. Niesamowite odkrycie w Pompejach
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić