Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Jan Manicki
Jan Manicki | 

Czerwony alarm ONZ. Grozi nam katastrofa

325

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) zaprezentowała w piątek raport na temat zmian klimatycznych. Podkreślono w nim, że poszczególne państwa muszą zwiększyć wysiłki na rzecz walki z globalnym ociepleniem. Chodzi o realizację porozumienia paryskiego, zakładającego redukcję emisji gazów cieplarnianych do zera do 2050 roku.

Czerwony alarm ONZ. Grozi nam katastrofa
Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wezwał kraje do realizacji porozumienia paryskiego (Getty Images)

ONZ alarmuje, że obecny rok jest przełomowy, jeśli chodzi o walkę z globalnym ociepleniem. Z zaprezentowanego raportu wynika, że aby dotrzymać założeń Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC), należy zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o 45 proc. do 2030 roku. Ma to pozwolić na ograniczenie wzrostu temperatury na Ziemi do zaledwie 1,5 st. Celsjusza do końca stulecia.

Dzisiejszy raport okresowy UNFCCC stanowi czerwony alarm dla naszej planety. Pokazuje on, że rządy poszczególnych państw nie są nawet blisko poziomu ambicji potrzebnego do ograniczenia zmian klimatycznych i osiągnięcia celów porozumienia paryskiego. Kraje, które emitują najwięcej gazów cieplarnianych, powinny przyjąć znacznie ambitniejsze cele – powiedział Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres.

Alarmujący raport ONZ. Chodzi o realizację porozumienia paryskiego

Raport został zamówiony przez ONZ w listopadzie, a jego celem było zmierzenia postępów w walce z globalnym ociepleniem. Jak wynika z dokumentu, wiele krajów musi "podwoić swoje wysiłki". Antonio Guterres podkreślił, że to działać należy właśnie teraz.

Państwa na całym świecie zobowiązały się do zredukowania swojej emisji gazów cieplarnianych do zera do 2050 roku. Plany naprawcze po kryzysie związanym z koronawirusem to świetna okazja, by zrobić krok w dobrą stronę. Odbudowując gospodarkę, można opierać ją na odnawialnych źródłach energii. Długofalowym zobowiązaniom muszą towarzyszyć natychmiastowe działania. Musimy rozpocząć dekadę transformacji, której ludzie i nasza planeta tak bardzo potrzebują – dodał Sekretarz Generalny ONZ.

ONZ ostrzega przed zmianami klimatycznymi. "Jesteśmy bardzo daleko od realizacji celów"

Większość krajów zwiększyła swoje indywidualne ambicje w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Obecne plany zakładają jednak zmniejszenie emisji do 2030 roku o mniej niż 1 proc. w porównaniu z rokiem 2010.

Jesteśmy bardzo daleko od osiągnięcia celów porozumienia paryskiego. Zdajemy sobie sprawę, że zachodzą w tym kierunku zmiany polityczne, ale musimy zdecydowanie przyspieszyć – oceniła Sekretarz Wykonawcza ONZ ds. Zmian Klimatu Patricia Espinosa.

W ramach porozumienia paryskiego wszystkie kraje zobowiązane są do przedstawienia własnych planów walki z globalnym ociepleniem. Nationally Determined Contributions (NDC), czyli działania na poziomie krajowym powinny zostać przedstawione na konferencji klimatycznej ONZ, która odbędzie się na początku listopada w Glasgow w Wielkiej Brytanii.

Wiemy, że wiele krajów zmagało się z koronawirusem. Dziękujemy, tym którzy mimo to przekazali swoje NDC w wyznaczonym terminie. Czekamy wciąż na plany od innych krajów. Jeśli wcześniej była to pilna sprawa, to teraz stała się ona kluczowa.

Obejrzyj także: Antarktyda zielenieje. Proces jest widoczny nawet z kosmosu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić