Biuro centralnej agencji poszukiwań utworzono w marcu 2022 roku. Jednostka zajmuje się poszukiwaniem osób zaginionych będących zarówno mieszkańcami Ukrainy, jak i Rosji.
- Utworzone w marcu 2022 roku biuro centralnej agencji poszukiwań MKCK do spraw zbrojnego konfliktu międzynarodowego między Rosją a Ukrainą zajmuje się poszukiwaniem osób zaginionych, po obu stronach tego konfliktu, niezależnie od tego, czy zostały uwięzione, zabite lub oddzielone od swych bliskich na skutek wojny - głosi oświadczenie Komitetu, cytowane przez AFP.
MKCK oznajmił w komunikacie, że "stara się rzucić światło na los 23 tys. osób, które zaginęły".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pod koniec stycznia 2024 roku przedstawiciel ukraińskiego sztabu koordynacyjnego ds. wymiany jeńców wojennych Jurij Taraniuk przekazał, że aż ponad 8 tys. obywateli Ukrainy pozostaje w niewoli rosyjskiej. Jak ustalił Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, Rosja potwierdziła jedynie niewiele ponad połowę tych przypadków.
MKCK jest zaangażowany w szereg podobnych działań, jeżeli chodzi o sytuację wojny w Ukrainie. Był zaangażowany m.in. w proces rejestracji jeńców wojennych, których ewakuowano z oblężonych przez Rosjan zakładów Azowstal w Mariupolu na południu Ukrainy.
Część procesu stanowiło przekazywanie przez ukraińskich żołnierzy swoich danych osobowych oraz nazwiska najbliższego członka rodziny. Dzięki tym informacjom Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża mógł odnaleźć żołnierzy wziętych do niewoli i zapewnić im pomoc w skontaktowaniu się z rodzinami.
Czytaj także: Konwój Czerwonego Krzyża został zawrócony spod Mariupola
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.