Arbuzowy śnieg zwykle występuje we włoskich Alpach wiosną i latem. Badaniem tego zjawiska zajmuje się Biagio Di Mauro z Instytutu Nauk Polarnych we Włoszech.
Skąd się bierze arbuzowy śnieg?
Arbuzowy – lub inaczej: czerwony – śnieg zawdzięcza swój nietypowy kolor kwitnącym glonom. Żyją one w pokrywającej go warstwie wody lub pomiędzy kryształkami. Śnieg nie tylko ma kolor przypominający arbuza, lecz po zgnieceniu wydziela woń podobną do zapachu tego owocu.
Przeczytaj także: Antarktyda. Naukowcy biją na alarm. Niepokojąca temperatura pod "lodowcem zagłady"
Biagio Di Mauro zaobserwował, że zjawisko arbuzowego śniegu w ostatnich latach występuje coraz częściej. W rozmowie z CNN wyraził przypuszczenia, że do jego pojawienia się w 2020 roku prawdopodobnie przyczyniły się wyższe temperatury i brak obfitych opadów.
Jak podaje "Gizmodo", im śnieg jest bielszy, tym łatwiej odbija promienie słoneczne. W ten sposób temperatura powietrza pozostaje niska, a lód się nie roztapia. Przez to im większa jest powierzchnia "kolorowego" śniegu, tym planeta bardziej się nagrzewa. Podobną zależność zaobserwowano na Antarktydzie, gdzie w 2020 roku wystąpił z kolei tzw. zielony śnieg.
Naukowiec obawia się, że wzrost liczby glonów może przyczynić się do szybszego topnienia lodu. Jednocześnie zaznaczył, że na razie nie istnieją niezbyte dowody na związek pomiędzy częstszym występowaniem arbuzowego śniegu oraz katastrofą klimatyczną.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.