Zaćmienie słońca 25 października. Kiedy się zacznie?
Ostatnie całkowite zaćmienie słońca było widoczne z terenu Polski 30 czerwca 1954 roku. Częściowe zdarza się częściej, ostatnie mieliśmy okazję zobaczyć w czerwcu zeszłego roku, jednak nie było tak głębokie, jak to, które nastąpi jutro. Najbliższe pojawi się na niebie już we wtorek, 25 października. Zacznie się ok. godziny 11:12. Wtedy to tarcza Księżyca zacznie zakrywać Słońce po prawej stronie. Maksymalną fazę, czyli największe zakrycie, będzie można zaobserwować o 12:23. O 13:34 nastąpi koniec zjawiska.
Jest to czas właściwy dla Warszawy. W innych rejonach Polski dokładne momenty poszczególnych etapów zaćmienia mogą różnić się do kilkunastu minut w stosunku do wskazanych dla stolicy.
Czytaj także: Sezon na deszcze meteorów. Gdzie i kiedy je zobaczyć?
W której części Polski zaćmienie Słońca będzie największe?
Częściowe zaćmienie Słońca w Polsce będzie widoczne z każdego zakątka naszego kraju. Nie wszędzie jednak będzie wyglądało w identyczny sposób. Najlepszy widok będą mieli mieszkańcy północno wschodnich terenów naszego kraju. Księżyc zakryje tam prawie połowę tarczy Słońca - 46 procent. Natomiast mieszkańcy południowego zachodu Polski będą mieli w najgorszym położeniu, ponieważ Księżyc zasłoni tylko 32 procent tarczy.
Maksymalna faza widoczna z Azji będzie wynosiła 80 procent zasłonięcia tarczy naszej gwiazdy. Z żadnego miejsca na Ziemi zjawisko nie będzie widoczne jako pełne zaćmienie.
Jak bezpiecznie obserwować zaćmienie Słońca?
Na tegoroczne, tak głębokie zaćmienie Słońca czekaliśmy ponad 7 lat. Przez kilka kolejnych nie nadarzy się podobna, równie dobra okazja. Warto więc wykorzystać jutrzejsze zjawisko i zaobserwować jego efekty. Jak to zrobić bezpiecznie?
Pamiętaj, aby nigdy nie obserwować Słońca gołym okiem, nawet podczas częściowego zaćmienia. Jest to niebezpieczne dla wzroku. Podobnie obserwacja przez lornetkę czy teleskop może skończyć się nawet trwałym uszkodzeniem lub utratą wzroku.
Jedyną odpowiednią i bezpieczną metodą jest obserwacja przez specjalne filtry przeznaczone właśnie do obserwacji naszej dziennej gwiazdy. Do kupienia są nawet specjalne okulary z filtrami. Najpopularniejszy jest jednak zwykły kawałek folii ND5, który kosztuje najwyżej kilkanaście złotych. Takie gadżety najlepiej kupować w specjalistycznych sklepach astronomicznych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.