W ostatnich latach armia czeska przechodzi intensywną modernizację. Jak zauważa portal svobodny-svet.cze, pomimo rosnącego budżetu i ambitnych programów, niektóre obszary pozostają znacząco osłabione. Podstawę armii naszych południowych sąsiadów stanowią: 4 Brygada Szybkiego Rozmieszczenia i 7 Brygada Zmechanizowa. Serwis wskazuje jednak, że ich stan i wyposażenie nie odpowiadają wymaganiom nowoczesnego pola walki. Stąd decyzja o modernizacji.
Czesi zdecydowali się na zakup czołgów Leopard. Z Niemiec do Czech trafiło już 14 starszych czołgów Leopard 2A4, które mają służyć przede wszystkim szkoleniu. Kolejne 14 egzemplarzy trafi do Czech do 2026 roku, choć docelowo będą stopniowo zastępowane nowoczesnymi czołgami Leopard 2A7+. Pierwszych 14 sztuk trafi do czeskiej armii po 2025 roku. Ponadto Czechy planują pozyskać do 2030 roku do 77 czołgów Leopard 2A8. Łączna wartość tych przejęć przekracza 62 mld czeskich koron. Modernizacja brygad zmechanizowanych to także zakup 210 bojowych wozów piechoty CV90. W tym przypadku koszty projektu sięgają prawie 60 miliardów koron.
Jak pokazała wojna w Ukrainie, to artyleria ma kluczowe znaczenie na współczesnym polu walki. Czeski portal zwraca uwagę, że to amerykańskie HIMARS czy niemieckie M270 odgrywają istotną rolę we współczesnych konfliktach. Wszystko przez ich zdolność do precyzyjnego rażenia celów na dużych odległościach. Po wycofaniu ze służby RM-70 Grad armia czeska nie ma odpowiednika.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj też: Horror w Niemczech. Wiadomo, co z ofiarą Polaka
Polska: Nasz wzór pewnej armii połączonych sił zbrojnych
Czeski serwis za wzór stawia Polskę, która kwestie obronności uczyniła jednym ze swoich priorytetów. Jak podkreśla portal svobodny-svet.cz, Wojsko Polskie koncentruje się na budowie kompleksowej struktury wojsk połączonych, składające się z nowoczesnych brygad zmechanizowanych, wojsk rakietowych, obrony powietrznej i w końcu z cyberbezpieczeństwa.
Czesi zwracają uwagę, że Polska chce przeznaczać na obronność 4,1% PKB, co czyni ją największym inwestorem wśród państw NATO. Za jeden z kluczowych aspektów Czesi uważają współpracę z krajowym przemysłem. "Polska kładzie nacisk na obronę własnego terytorium. Takie podejście pozwoliłoby Czechom na wypracowanie samowystarczalnej strategii obronnej i skuteczniejsze zaangażowanie rodzimego przemysłu" - podkreśla portal svobodny-svet.cz.
Czytaj też: Atak zimy. Wiemy, kiedy spadnie śnieg
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.