Człowiek wciąż ewoluuje. Naukowcy odkryli, że coraz więcej ludzi ma...

93

Naukowcy coraz częściej odnotowują w ciele człowieka fragment układu krwionośnego, który pojawia się na początku życia, jednak pozostaje w ciele na stałe niezwykle rzadko. Zwykle po kilku tygodniach zanika. Dlaczego tak się dzieje?

Człowiek wciąż ewoluuje. Naukowcy odkryli, że coraz więcej ludzi ma...
Zdjęcie ilustracyjne. (Unsplash.com)

Naukowcy z Uniwersytetu w Adelajdzie i Uniwersytetu w Flinders w Australii twierdzą, że zaobserwowali zmianę w ciele człowieka, która nastąpiła w niezwykle krótkim czasie. Ciało ludzkie ewoluuje powoli, jednak ta część układu krwionośnego wzbogacona została o dodatkowy element bardzo szybko, co jest zjawiskiem rzadko spotykanym.

Badacze zauważyli, że u nawet 30 proc. ludzi urodzonych pod koniec XX w., widać występowanie tętnicy, która biegnie od nadgarstka. To tętnica, która pojawia się w ciele w życiu płodowym, a następnie w okolicach 8 tygodnia zanika. Coraz częściej zostaje jednak na dłużej.

Czemu służą te dodatkowe tętnice? Występują one przez jakiś czas w obu ramionach. Transportują do nich krew, umożliwiając tym samym ich rozwój. Oprócz nich w ramionach znajdują się jeszcze dwa inne naczynia krwionośne, które jako jedyne ma większość z nas.

Takie tętnice, które pozostały w ciele, widoczne były u zaledwie 10% ludzi. Widać więc trzykrotny wzrost występowania tego zjawiska - od ok. XIX w., prawdopodobnie odtąd istnieje bowiem dokumentacja medyczna, potwierdzająca występowanie tętnic u ludzi.

Lekarze, którzy wykonują diagnostyczne badania obrazowe, coraz rzadziej dziwią się, gdy widzą występowanie tętnicy. Jak twierdzi australijski badacz, anatom Teghan Lucas z Uniwersytetu w Flinders, występowanie tętnicy oznacza, że najwyraźniej istnieje ku temu zapotrzebowanie. Ma ona poprawić funkcjonowanie naszego ciała.

Jak uważa, w ciągu 100 lat nawet 90% ludzi może w przyszłości rodzić się z dodatkowymi tętnicami w ramionach, które pozostaną w ich ciałach już na stałe. Tak natura dba o to, aby człowiek był jak najlepiej przystosowany do warunków, w których żyje.

Zobacz także: Protest antycovidowców w Warszawie. Posypały się mandaty
Autor: HNM
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Policja podała dane. Wzrost liczby wypadków jednośladów
Puchar Świata w boksie. Damian Durkacz przegrał pojedynek z Uzbekiem
Nie stać jej na ślub. Ksiądz zareagował natychmiast
Nowa lista leków refundowanych. Zmiany wchodzą od 1 kwietnia
Matka próbowała sprzedać noworodka. Chciała zapłacić za czynsz
Ekwador prosi USA o pomoc w walce z gangami. To oferuje w zamian
Śmierć kliniczna 50-letniej Hiszpanki. Jej serce nie biło przez 24 minuty
"Jesteśmy głęboko zaniepokojeni". Ważny apel ws. wilków
"Wypaczane jest święto". Ksiądz krytykuje komunijne prezenty
Straty rzędu 200 tys. zł. Nieunikniony ruch ws. Karoliny Wróbel?
Wzrost zatruć dopalaczami w Polsce. Alarmujące dane GIS
Elon Musk płaci alimenty. Kwota jest ogromna
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić