Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Bogdan Kicka
Bogdan Kicka | 

Czujniki, które ratują życie. Nowe przepisy na horyzoncie? MSWiA zabrało głos

6

W minionym tygodniu doszło do tragicznych wydarzeń w Poznaniu, gdzie w wyniku pożaru i wybuchu w jednej z kamienic życie straciło dwóch strażaków, a 11 innych osób zostało rannych, w tym 3 cywilów. Te dramatyczne wydarzenia stały się impulsem do ponownego rozważenia obowiązku montażu czujników przeciwpożarowych w budynkach mieszkalnych w Polsce. Jaki będzie tego finał?

Czujniki, które ratują życie. Nowe przepisy na horyzoncie? MSWiA zabrało głos
Czujniki dymu będą obowiązkowe? (Getty Images, Dusan IIic)

Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Wiesław Leśniakiewicz, w rozmowie z Polską Agencją Prasową (PAP) podkreślił, że analiza tego, co się wydarzyło w Poznaniu, skłania do refleksji nad koniecznością zwiększenia środków bezpieczeństwa w budynkach mieszkalnych. Zwrócił uwagę, że szybka reakcja na zagrożenie była możliwa dzięki zainstalowanej w jednym z mieszkań czujce.

Czujka była pierwszym symptomem świadczącym o tym, że mamy zdarzenie pożarowe. Ona wskazała jednemu z mieszkańców, że coś jest nie w porządku. Dzięki temu wyszedł na zewnątrz i zaczął powiadamiać współmieszkańców. Jednocześnie powiadomiono straż pożarną – relacjonował cytowany przez PAP wiceszef MSWiA. 

Leśniakiewicz podkreślił, że takie urządzenia są kluczowe w kontekście ochrony życia i zdrowia ludzi. Wiceminister zaznaczył, że chociaż wprowadzenie obowiązku montażu czujników nie jest jeszcze przesądzone, to na pewno przeprowadzona zostanie weryfikacja przepisów pod kątem możliwości ich wprowadzenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dramatyczne nagrania z Nowego Jorku. Pożar zabił 9 dzieci
Podejmiemy ryzyko, żeby takie urządzenia ewentualnie były montowane przynajmniej w nowo wznoszonych obiektach - zapowiedział w rozmowie z PAP Leśniakiewicz.

Wiceminister przypomniał, że w Polsce już wcześniej podejmowano działania mające na celu promowanie montażu czujników dymu i tlenku węgla. Straż pożarna wielokrotnie organizowała kampanie informacyjne i rozdawała takie urządzenia, jednak zdaniem Leśniakiewicza, konieczne jest zwiększenie świadomości w społeczeństwie na temat ich znaczenia. Szczególną uwagę zwrócił na starsze budynki.

Czujka niewątpliwie może wpłynąć na bezpieczeństwo mieszkańców, zwłaszcza w starych dzielnicach, gdzie mamy drewniane elementy - zwracał uwagę wiceszef MSWiA.

Obowiązek montażu czujników w innych krajach

Zagrożenie pożarowe w budynkach mieszkalnych jest problemem, z którym zmagają się również inne kraje. W Niemczech i Wielkiej Brytanii istnieją już przepisy, które zobowiązują do montażu czujników dymu w mieszkaniach.

W Wielkiej Brytanii, od 2022 roku, na każdym piętrze domu wielorodzinnego musi być zainstalowana przynajmniej jedna czujka. Podobne regulacje obowiązują w Niemczech, gdzie właściciele i lokatorzy są prawnie zobowiązani do instalacji tych urządzeń, bez względu na status prawny nieruchomości.

Polska może pójść w ślady tych krajów, co mogłoby znacząco podnieść poziom bezpieczeństwa pożarowego w budynkach mieszkalnych. Warto jednak pamiętać, że sama regulacja prawna to nie wszystko. Konieczna jest również edukacja i promowanie świadomości na temat znaczenia czujników dymu, zwłaszcza w starszych budynkach. Dlatego wiceszef MSWiA zapowiedział kontynuację akcji promujących instalację tych urządzeń, co mogłoby uratować życie wielu ludzi.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
EuroBasket 2025. Litwa z ogromną przewagą pokonała Polskę
Chaos na pokładzie. Turystka rozebrała się do naga podczas lotu
O włos od tragedii na przejeździe kolejowym w Starej Wsi. Jest nagranie
Niepokój u sąsiada Rosji. Krisjanis Karins: "Trzeba robić to, co robi Polska"
Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Nie wiedział, kim jest
29-letni Polak zginął w Hiszpanii. Wiadomo, kiedy odbędzie się pogrzeb
Kylian Mbappe pławi się w luksusie. Wyciekła wartość jego nowego domu
Aktualizacja mObywatela. W aplikacji pojawiły się zmiany
Piłkarskie pytanie zatrzymało uczestnika "Milionerów". Znałbyś odpowiedź?
Tajemnicze zaginięcie 26-latki. Trwają poszukiwania Katarzyny Błaszko
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić