Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Bogdan Kicka
Bogdan Kicka | 

Czujniki, które ratują życie. Nowe przepisy na horyzoncie? MSWiA zabrało głos

6

W minionym tygodniu doszło do tragicznych wydarzeń w Poznaniu, gdzie w wyniku pożaru i wybuchu w jednej z kamienic życie straciło dwóch strażaków, a 11 innych osób zostało rannych, w tym 3 cywilów. Te dramatyczne wydarzenia stały się impulsem do ponownego rozważenia obowiązku montażu czujników przeciwpożarowych w budynkach mieszkalnych w Polsce. Jaki będzie tego finał?

Czujniki, które ratują życie. Nowe przepisy na horyzoncie? MSWiA zabrało głos
Czujniki dymu będą obowiązkowe? (Getty Images, Dusan IIic)

Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Wiesław Leśniakiewicz, w rozmowie z Polską Agencją Prasową (PAP) podkreślił, że analiza tego, co się wydarzyło w Poznaniu, skłania do refleksji nad koniecznością zwiększenia środków bezpieczeństwa w budynkach mieszkalnych. Zwrócił uwagę, że szybka reakcja na zagrożenie była możliwa dzięki zainstalowanej w jednym z mieszkań czujce.

Czujka była pierwszym symptomem świadczącym o tym, że mamy zdarzenie pożarowe. Ona wskazała jednemu z mieszkańców, że coś jest nie w porządku. Dzięki temu wyszedł na zewnątrz i zaczął powiadamiać współmieszkańców. Jednocześnie powiadomiono straż pożarną – relacjonował cytowany przez PAP wiceszef MSWiA. 

Leśniakiewicz podkreślił, że takie urządzenia są kluczowe w kontekście ochrony życia i zdrowia ludzi. Wiceminister zaznaczył, że chociaż wprowadzenie obowiązku montażu czujników nie jest jeszcze przesądzone, to na pewno przeprowadzona zostanie weryfikacja przepisów pod kątem możliwości ich wprowadzenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dramatyczne nagrania z Nowego Jorku. Pożar zabił 9 dzieci
Podejmiemy ryzyko, żeby takie urządzenia ewentualnie były montowane przynajmniej w nowo wznoszonych obiektach - zapowiedział w rozmowie z PAP Leśniakiewicz.

Wiceminister przypomniał, że w Polsce już wcześniej podejmowano działania mające na celu promowanie montażu czujników dymu i tlenku węgla. Straż pożarna wielokrotnie organizowała kampanie informacyjne i rozdawała takie urządzenia, jednak zdaniem Leśniakiewicza, konieczne jest zwiększenie świadomości w społeczeństwie na temat ich znaczenia. Szczególną uwagę zwrócił na starsze budynki.

Czujka niewątpliwie może wpłynąć na bezpieczeństwo mieszkańców, zwłaszcza w starych dzielnicach, gdzie mamy drewniane elementy - zwracał uwagę wiceszef MSWiA.

Obowiązek montażu czujników w innych krajach

Zagrożenie pożarowe w budynkach mieszkalnych jest problemem, z którym zmagają się również inne kraje. W Niemczech i Wielkiej Brytanii istnieją już przepisy, które zobowiązują do montażu czujników dymu w mieszkaniach.

W Wielkiej Brytanii, od 2022 roku, na każdym piętrze domu wielorodzinnego musi być zainstalowana przynajmniej jedna czujka. Podobne regulacje obowiązują w Niemczech, gdzie właściciele i lokatorzy są prawnie zobowiązani do instalacji tych urządzeń, bez względu na status prawny nieruchomości.

Polska może pójść w ślady tych krajów, co mogłoby znacząco podnieść poziom bezpieczeństwa pożarowego w budynkach mieszkalnych. Warto jednak pamiętać, że sama regulacja prawna to nie wszystko. Konieczna jest również edukacja i promowanie świadomości na temat znaczenia czujników dymu, zwłaszcza w starszych budynkach. Dlatego wiceszef MSWiA zapowiedział kontynuację akcji promujących instalację tych urządzeń, co mogłoby uratować życie wielu ludzi.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić