Najwyższy aktywny wulkan w Europie, Etna, wybuchł po raz czwarty w ciągu sześciu dni. Do ostatniej erupcji doszło w poniedziałek i jest to już 25. taki przypadek od początku tego roku. Według portalu naukowego Earth Observatory NASA Etna charakteryzuje się tzw. napadami, czyli "krótkimi, gwałtownymi wybuchami aktywności".
Czytaj także: Wybuch wulkanu La Soufriere. Ewakuacja tysięcy ludzi
25 erupcji w ciągu roku
Portal Earth Observatory jest głównym źródłem zdjęć satelitarnych i innych informacji naukowych dotyczących klimatu i środowiska, które NASA podaje do publicznej informacji. Jak podają obserwatorzy, każda z tegorocznych erupcji wiązała się ze wstrząsami wulkanicznymi, emisjami popiołu i wypływami lawy. Wybuchy były skupione wokół Nowego Krateru Południowo-Wschodniego, czyli tuż poniżej szczytu.
Erupcja wulkanu. Zamknięto miejscowe lotnisko
Ogromne pomarańczowe kule lawy wystrzeliły w powietrze, a jej strumienie spływały po zboczach wulkanu w nocy z poniedziałku na wtorek. Na razie nie ma żadnej informacji o poszkodowanych, ale erupcje zmusiły pobliskie miasto Katania do tymczasowego zamknięcia lotniska.
Etna jest najwyższym i największym w Europie stożkiem wulkanicznym. Zajmuje powierzchnię co najmniej 1250 km². Wulkan zaczął powstawać ok. 500 tys. lat temu. Pierwsze wzmianki o erupcjach pochodzą z ok. 1500 roku p.n.e. Szacuje się, że od tamtego czasu doszło do ponad 200 wybuchów.