Ani na terenie ogródków działkowych, ani w ogródkach prywatnych domów nie można palić odpadów zielonych. Zgodnie z przepisami osoba, która spala odpady zielone, liście, gałęzie w ogródku lub na działce, może zostać ukarana mandatem w wysokości do 500 zł lub grzywną nawet do 5 tysięcy.
Zakaz obowiązuje bez względu na to, czy liście bądź gałęzie chcemy spalić na działce rekreacyjnej, w ogrodzie koło domu czy na terenie rodzinnych ogródków działkowych. W przypadku ogródków działkowych palenia liści i gałęzi zakazuje regulamin ROD.
Ogólny zakaz palenia gałęzi i liści dotyczy gmin, w których prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów, a jak wiemy w przeważającej części gmin takie zbiórki są prowadzone.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Warto również pamiętać, że spalanie liści i gałęzi często powoduje powstawanie dymu uciążliwego dla posiadaczy sąsiednich posesji, a tego zabrania przepis art. 144 Kodeksu Cywilnego. Przepis nakazuje powstrzymanie się od działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.
Co więc można zrobić? Najlepiej jest szukać alternatywnych sposobów utylizacji liści, takich jak kompostowanie czy oddawanie ich do specjalnych punktów zbierających odpady roślinne. Suche liście, gałęzie po cięciu drzewek i krzewów, skoszoną trawę, łodygi, kwiaty i chwasty można też np. dostarczyć do lokalnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Większość gmin organizuje również odbiory odpadów zielonych cyklicznie.