Czy przed komisją wojskową trzeba się rozebrać? Przepisy są jasne

20

W przyszłym roku na kwalifikacji wojskowej ma się stawić przeszło 230 tys. osób. Aby otrzymali konkretną kategorię wojskową, będą musieli przejść podstawowe badania. Mężczyźni w wieku poborowym najczęściej zastanawiają się nad tym, czy będą musieli przed komisją rozebrać się do naga.

Czy przed komisją wojskową trzeba się rozebrać? Przepisy są jasne
Czy przed komisją wojskową trzeba się rozebrać? Przepisy są jasne (Agencja Gazeta, Wojciech Pacewicz)

Ministerstwo Obrony Narodowej właśnie opublikowało szczegóły na temat przyszłorocznej kwalifikacji wojskowej.

Termin ogłoszenia kwalifikacji wojskowej na terytorium państwa wyznacza się na dzień 20 stycznia 2025 r. Czas trwania kwalifikacji wojskowej ustala się na okres od dnia 3 lutego 2025 r. do dnia 30 kwietnia 2025 r. - możemy przeczytać w projekcie rozporządzenia MON.

Przed komisją wojskową stawić się powinni mężczyźni 19-letni (rocznik 2006), mężczyźni w wieku 20-24 lata (urodzeni w 2001-2005 r.), którzy jeszcze nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Wezwanie dostaną też 18-latkowie, którzy zgłosili się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej oraz osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłoszą się do kwalifikacji wojskowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przejechał przez żywopłot i uderzył w inne auto. Kierowcę nagrały kamery

To jednak nie koniec, bo wezwanie otrzymają także osoby, które w 2023 i 2024 roku:

  • zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
  • zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności,

Wezwanie mogą też otrzymać kobiety urodzone w latach 1998-2006, jeśli posiadają kwalifikacje przydatne w służbie wojskowej, lub uczą się na ich uzyskanie na kierunkach takich zawodów, jak zawody medyczne, weterynaryjne, psychologiczne, rehabilitacyjne, radiologiczne, diagnostyka laboratoryjna, informatyka, teleinformatyka, nawigacja i tłumaczenie i w roku akademickim 2024/2025 mają tę naukę ukończyć.

Kwalifikacja wojskowa nie jest poborem do wojska

Na miejsce kwalifikacji wojskowej należy zabrać dokument potwierdzający naszą tożsamość. Na miejscu określone zostaną nasze zdolności fizyczne i psychiczne. Zostaniemy przeznaczeni do poszczególnych form obowiązku obrony. Komisja przyjmuje też wtedy wnioski o przeznaczenie do służby zastępczej. Nasze dane zostaną wprowadzone do ewidencji lub też zaktualizowane.

Po poddaniu się kwalifikacji otrzymamy zaświadczenie o stawiennictwu do kwalifikacji wojskowej, uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz o orzeczonej zdolności do służby wojskowej. Nadany zostanie nam stopień szeregowego wojskowego i przeniesieni zostaniemy do pasywnej rezerwy.

Jak wygląda badanie podczas kwalifikacji? Większość potencjalnych poborowych nurtuje, czy będą się musieli rozebrać do naga. Warto wiedzieć, że podczas badania najpierw mierzone jest ciśnienie, a następnie sprawdzane są wzrost czy waga.

Kolejnym elementem jest rozebranie się, ale jedynie do bielizny. To pozwala lekarzom ocenić, czy kandydat ma jakieś wady postawy. Sprawdzane są także znamiona i zmiany skórne a następnie badane są wzrok i słuch. Należy też odpowiedzieć na podstawowe pytania odnośnie stanu naszego zdrowia.

Jeśli członkom komisji nie uda się wystarczająco poznać stanu naszego zdrowia, aby na jego podstawie określić kategorię zdolności do służby wojskowej, mogą nas wysłać na dodatkowe badania, które musimy obowiązkowo wykonać.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić