Szczepionki przeciwko koronawirusowi zostały sprawdzone pod kątem wielu aspektów. Naukowcy z Uniwersytetu w Miami skontrolowali, czy preparaty od Pfizera i Moderny mogą wpłynąć na poziom plemników w nasieniu mężczyzn. W badaniu wzięło udział 45 zdrowych ochotników. Porównano wyniki próbek pobranych przed pierwszą dawką z pobranymi 70 dni po przyjęciu drugiego zastrzyku.
Wyniki badania opublikowano w "The Journal of the American Medical Association". Okazało się, że nie u nikogo nie zauważono spadku liczby ani jakości plemników. Wynika to chociażby z faktu, że preparaty tworzone są z mRNA, a nie z żywego wirusa. Autorzy mają nadzieję, że powinno to złagodzić obawy mężczyzn, którzy z tego powodu sceptycznie podchodzili do kwestii szczepień.
Mamy teraz dowody, które powinny zapewnić, że ryzyko immunizacji narażania spermy jest bardzo niskie - powiedział dr David Cohen, dyrektor Instytutu Rozrodu Człowieka w Chicago.
Autorzy badania nie wykluczają faktu, że wyniki mogę być ograniczone. Mogłoby to wynikać z niskiej liczebności mężczyzn biorących w nich udział. Chętni byli w wieku od 18 do 50 lat, a mediana wieku wynosiła 28 lat. Wszyscy nie mieli wcześniej problemów z płodnością.