Gazeta "Fakt" przeprowadziła rozmowę z Chatem GPT. W wywiadzie poruszona takie kwestie, jak: znaczące nazwiska w polskiej polityce, prawdomówność, szanse Aleksandra Kwaśniewskiego na zostanie sekretarzem generalnym NATO oraz rola kobiet w polskiej polityce.
Najwybitniejszy polski polityk
Chatbot zapytany o to, kto jest najwybitniejszym polskim politykiem w latach 1999-2023, napisał, że trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż poziom wybitności polityka może być oceniany inaczej przez różne osoby.
Jednak wymienił kilka nazwisk, które - według niego - zasługują na szczególną uwagę w tym okresie. Postawił na Donalda Tuska, Aleksandra Kwaśniewskiego, Bronisława Komorowskiego, Ewe Kopacz, Beatę Szydło, Mateusza Morawieckiego, Jarosława Kaczyńskiego oraz Andrzeja Dude.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy Tusk i Kaczyński mają realnych konkurentów?
Stwierdził również, że Jarosław Kaczyński i Donald Tusk mają realnych konkurentów w polskiej polityce.
"Do dwóch liderów partii, którzy mogliby ich przyćmić, należą Władysław Kosiniak-Kamysz z Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Robert Biedroń z Wiosny" - napisał chatbot.
Jak wiadomo często politykom - nie tylko tym polskim - zarzuca się brak prawdomówności. Również o to "Fakt" zapytał czat GPT.
"Niestety, nie wszyscy politycy mówią prawdę. Niektórzy mówią nieprawdziwe lub przesadzone informacje, aby przekonać ludzi do swoich poglądów lub zyskać poparcie" - podkreśla.
Problemy zwykłych ludzi
Dodał, że "rządzący w Polsce nie potrafią od lat rozwiązać problemów zwykłych ludzi, ponieważ wymaga to dużego wysiłku i wielu zmian w systemie" .
"Aby skrócić kolejki do lekarzy, rząd musiałby zwiększyć liczbę lekarzy i zapewnić im odpowiednie wynagrodzenie. Aby zapewnić dobry transport w gminach, należałoby zainwestować w infrastrukturę transportową i wprowadzić skuteczne rozwiązania, które usprawniłyby system. Aby zlikwidować korki w miastach, trzeba by wprowadzić skuteczne systemy zarządzania ruchem i zwiększyć liczbę środków transportu publicznego. Wszystkie te rozwiązania wymagają zarówno znacznych nakładów finansowych, jak i zmian w systemie, co jest czasochłonne" - twierdzi chatbot.
Czytaj również: Donald Tusk chce rozdawać 1500 zł co miesiąc. Lawina komentarzy
Co dalej z Kwaśniewskim i Dudą?
Zapytany o to, czy Aleksander Kwaśniewski ma szansę zostać sekretarzem generalnym NATO, stwierdził, że nie ma takiej możliwości.
Podkreślił również, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy Andrzej Duda, po zakończeniu kadencji na stanowisku prezydenta Polski, będzie pełnił jakąś ważną funkcję w międzynarodowej dyplomacji.
"Andrzej Duda po zakończeniu kadencji, w zależności od aktualnej sytuacji politycznej, może zostać zaproszony do pełnienia ważnej funkcji w międzynarodowej dyplomacji. Jednakże nie ma gwarancji, że tak się stanie" - napisał.
Czytaj także: Tusk "dotrzyma obietnicy". Chodzi o więzienie
Kobiety, a polska polityka
Dodał także, że aktualnie w polskiej polityce nie ma żadnej kobiety, która ma szansę zostać prezydentem w przyszłości. Argumentował swoją odpowiedź dwoma aspektami.
Po pierwsze wymienił brak wystarczającego wsparcia i poparcia dla kobiet w polityce.
"W polskiej polityce kobiety są wciąż marginalizowane i nie mają takiego samego dostępu do władzy jak mężczyźni" - napisał.
Jako drugi aspekt wymienił naszą mentalność i kulturę.
"Polska jest jednym z najbardziej konserwatywnych krajów w Europie, a kobiety są tam postrzegane jako gorsze i mniej wartościowe od mężczyzn. Te stereotypy są trudne do przezwyciężenia i mogą stanowić dużą przeszkodę dla kobiet, które chcą ubiegać się o urząd prezydenta" - dodał.
Źródło: fakt.pl