Boże Ciało każdorazowo obchodzone jest w czwartek, który wypada po oktawie uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Pełna nazwa święta to Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.
Tym razem Boże Ciało wypada 8 czerwca. Jedną z tradycyjnych form celebrowania tej uroczystości są barwne procesje do czterech ołtarzy.
Czy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to święto nakazane? Odpowiedź na to pytanie została zawarta w Kodeksie Prawa Kanonicznego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W tym kodeksie widnieje informacja, że Boże Ciało należy do kanonu świąt nakazanych. W związku z tym 8 czerwca wierni "są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego". Taki zapis pojawił się w kanonie 1247 KPK.
Boże Ciało. Czy trzeba iść na procesję?
Istotnym elementem celebrowania Bożego Ciała w Kościele katolickim są uroczyste procesje. Odbywają się one zarówno w miastach, jak i na wsiach. Wierni udają się do czterech ołtarzy, które symbolizują cztery strony świata.
W niektórych miejscowościach uczestnicy procesji zakładają charakterystyczne stroje ludowe. Dziewczynki natomiast posypują drogę kwiatami.
Procesje z okazji Bożego Ciała zazwyczaj rozpoczynają się bezpośrednio po mszy świętej. Co istotne, nie ma obowiązku uczestnictwa w takich pochodach. Warto jednocześnie podkreślić, że pojawienie się na procesji nie zdejmuje z katolików nakazu uczestnictwa we mszy świętej z okazji Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.