Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, określana zwykle mianem Bożego Ciała, to święto ruchome. Rokrocznie wypada ono w czwartek. Wobec tego wiele osób decyduje się na wzięcie urlopu w piątek, by mieć czterodniowy długi weekend czerwcowy.
Katolicy w każdy piątek muszą powstrzymywać się od spożywania pokarmów mięsnych. Czy podobnie będzie 9 czerwca, a więc w piątek po Bożym Ciele?
Wszystko zależy od biskupów danej diecezji. Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz już jakiś czas temu ogłosił dyspensę. W zamian za to zalecił modlitwę w intencji papieża Franciszka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
9 czerwca dyspensa będzie obowiązywać również m.in. na terenie Archidiecezji Gnieźnieńskiej, diecezji warszawsko-praskiej czy bydgoskiej. Takie decyzje podjęli też m.in. biskupi diecezji legnickiej, wrocławskiej, świdnickiej, płockiej czy przemyskiej.
Dyspensy obowiązywać będą również w wielu innych miejscach. Wydaje się, że takie decyzje biskupów należy traktować jako formalność, ale mimo to warto sprawdzić, czy na terenie waszej diecezji można jeść mięso w piątek po Bożym Ciele.
Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła?
Czy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to święto nakazane? Odpowiedź na to pytanie została zawarta w Kodeksie Prawa Kanonicznego.
W tym kodeksie widnieje informacja, że Boże Ciało należy do kanonu świąt nakazanych. W związku z tym 8 czerwca wierni "są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego". Taki zapis pojawił się w kanonie 1247 KPK.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.