Wigilia (24 grudnia) w naszym kraju jest obchodzona bardzo uroczyście, choć tego dnia nie przypada żadna uroczystość religijna. W związku z tym zazwyczaj wierni nie muszą iść do kościoła w Wigilię.
Tym razem jest jednak inaczej. Wszystko za sprawą tego, że Wigilia przypada w niedzielę. Według kodeksu prawa kanonicznego, każda niedziela jest świętem, co sprawia, że wierni mają obowiązek uczestnictwa w mszy świętej.
Czytaj także: Matthew Perry przed śmiercią diametralnie się zmienił. Spowodowała to jedna substancja
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W związku z tym 24 grudnia wierni powinni pojawić się w kościele. Jeżeli ktoś nie weźmie udziału w mszy świętej, to będzie mieć grzech.
Czy trzeba iść na pasterkę?
Zwyczajowo o północy z 24 na 25 grudnia odprawiana jest pasterka. Nie jest ona obowiązkowa, jednak wiele osób chętnie w niej uczestniczy.
Uczestnicy pasterki wypełniają obowiązek pojawienia się w kościele w Boże Narodzenie. Ci, którzy wezmą udział w pasterce, nie muszą iść do kościoła w Boże Narodzenie (25 grudnia).
Uczestnictwo w pasterce nie zwalnia natomiast z niedzielnego obowiązku liturgicznego! Aby spełnić wymagania Kościoła, w tym roku w Wigilię wielu wiernych będzie więc musiało się pojawić w świątyni aż dwa razy. Pierwszy raz, żeby uczestniczyć w niedzielnej mszy św., a drugi raz o północy na pasterce - podaje "Super Express".