Przesunięty termin matur. Przypomnijmy, że matury w tym roku miały się odbyć w maju, jednak z uwagi na epidemię koronawirusa zostały przesunięte w całości na czerwiec. Matura 2020 rozpocznie się 8 czerwca, a ostatnie egzaminy są przewidziane na 29 czerwca.
Brak egzaminów ustnych. Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło decyzję, że ze względów bezpieczeństwa, w tym roku forma zaliczeń ulegnie dość istotnej zmianie. Uczniowie nie będą bowiem przystępować do części ustnych, a ich egzaminy odbędą się wyłącznie w trybie pisemnym.
Amnestia maturalna 2020. Co to jest i kogo dotyczy?
Taka decyzja spowodowała jednak pewnego rodzaju zamieszanie. Wielu uczniów bowiem nie zdało części ustnej w 2019 roku i w tym roku szkolnym zamierzało ją poprawić, aby móc kontynuować wybraną przez siebie ścieżkę edukacji. Właśnie dla takich podmiotów wydano w rozporządzeniu MEN zapis o amnestii maturalnej. Osoby, które zadeklarowały w tym roku chęć poprawy części ustnej, nie będą musiały do niej podchodzić.
Otrzymają oni świadectwo dojrzałości, jeżeli we wcześniejszych latach z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej mieli co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania oraz przystąpili do części pisemnej egzaminu maturalnego z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego - czytamy w rozporządzeniu.
Choć MEN podjęło decyzję o rezygnacji z organizacji egzaminów ustnych, niektórzy uczniowie będą mogli do nich przystąpić. Chodzi m.in. o uczniów, którzy chcą podejść do rekrutacji na zagranicznych uczelniach, które nierzadko wymagają wyniku takiego egzaminu. Aby podejść do matury ustnej, uczeń musi zgłosić taką chęć dyrektorowi swojej szkoły do piątku 22 maja.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.