Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Aldona Brauła
Aldona Brauła | 
aktualizacja 

Czym są wady letalne? To wyrok śmierci

29

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja płodów, które z powodu wad letalnych nie mają szans na przeżycie, jest niezgodna z konstytucją. Czym jednak są wady letalne, o których wszyscy mówią? Jaki mogą mieć wpływ na ciężarną i czy posiadające je płody można uratować?

Czym są wady letalne? To wyrok śmierci
(Pixabay)

Wada letalna płodu lub noworodka to nieuleczalne schorzenie. Najczęściej prowadzi do samoistnego poronienia, przedwczesnego porodu lub zgonu wewnątrzmacicznego. Jeżeli dziecko z taką wadą przyjdzie na świat, umiera po kilku godzinach, dniach lub tygodniach bez względu na podjęte leczenie.

Wady letalne, czyli jakie?

Wady letalne to inaczej wady śmiertelne. Mogą nimi być nieprawidłowości cewy nerwowej, które prowadzą do przepukliny mózgu, niewykształcenia mózgu czy też rozszczepu kręgosłupa. Pojawiają się już w 2-3 tygodniu, kiedy najczęściej kobieta jeszcze nie wie, że jest w ciąży.

Do wad letalnych należy także trisomnia chromosomu 18, czyli zespół Edwardsa. Podobnie jak w przypadku zespołu Downa, ryzyko zwiększa się wraz z wiekiem matki. Na tym podobieństwa się kończą. Dziecko z zespołem Edwardsa nie ma szans na przeżycie. Najczęściej występują u niego wady serca, nerek, rogówki, oczu, deformacja czaszki, anomalie szkieletu, nieprawidłowy rozwój genitaliów, ciężkie upośledzenie umysłowe i wiele innych schorzeń.

Zobacz także: Strajk Kobiet w Warszawie. "Strażnicy" z ONR popchnęli kobietę. Interweniowało pogotowie

Zespół Patau, czyli trisomnia chromosomu 13 prowadzi do ubytku skóry skalpu, rozszczepienia podniebienia i warg, wad serca i nerek, anomalii kończyn, upośledzenia umysłowego, głuchoty, rozwoju przepukliny i naczyniaków. Dzieci mogą mieć także serce poza klatką piersiową, lub na szyi (ektopia serca). Ale inne organy też mogą znajdować się poza ciałem. Dzieciom z wadami letalnymi czasem brak ściany brzucha, czasem czaszki, czasami tej czaszki w ogóle nie ma.

Wady letalne to długa lista. Często jeden płód pochłania drugi, przez co powstają bliźnięta syjamskie. Jednak mogą być tak zrośnięte, że nie da się ich w żaden sposób uratować. Dzieci mogą mieć także zespół syreny, czyli zrośnięte zawiązki nóg, poważnie zdeformowaną miednicę, niewykształcone nerki, niewykształcony pęcherz moczowy, przewód pokarmowy, a także zarośnięty odbyt.

Wady letalne to ciężkie zaburzenia, których nie da się wyleczyć. Wkracza tu medycyna paliatywna - czyli dział zajmujący się opieką nad pacjentami, którzy są w terminalnym stadium nieuleczalnej choroby. Tu się nie leczy - tu się uśmierza ból i łagodzi objawy. Ponadto ciąża jest znaczne większym zagrożeniem dla matki. W każdej chwili może dojść do poronienia, lub obumarcia płodu co z kolei prowadzi do zakażeń, krwotoków, a nawet sepsy.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić