Jezuita o. Paweł Kowalski zyskał dużą popularność na TikToku dzięki swoim nagraniom, które zdobywają tysiące polubień. Mieszkający w Łodzi duchowny w swoich materiałach wideo zajmuje się nie tylko tematami związanymi z wiarą, ale podejmuje także inne, ważne dla młodych ludzi kwestie. Niekiedy trafiają się jednak dość zaskakujące pytania. W jednym z takich filmików postanowił rozwinąć wątek magicznego świata, zaprezentowanego w książkach o Harrym Potterze.
Czytaj także: Imprezy w adwencie? Ksiądz szybko rozwiewa wątpliwości
"Czy wierzenie w świat magii opisany w książkach "Harry Potter" jest grzechem?" – zapytał jeden z jego widzów. Na odpowiedź duchownego nie musieliśmy długo czekać.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Po pierwsze: czytanie Harrego Pottera, oglądanie filmów o Harrym Potterze to nie jest nic złego - stwierdził o. Paweł Kowalski.
Czytasz Harry'ego Pottera? Ok. Problem jest zupełnie inny
"Problem pojawia się natomiast wtedy, kiedy ty zaczynasz wierzyć w magię, która jest opisana w tej książce, w tę fikcję" – tłumaczy duchowny. Tyczy się to wiary w przesądy i zabobony, co według nauki katolickiej jest zabronione.
Czytaj także: Ksiądz ostrzega. Tych trzech rzeczy nie wolno robić zimą
Ojciec Kowalski dodaje, że to odnosi się również do innych praktyk, takich jak wiara w tarota czy wróżby. Stosowanie takich sposobów na przewidywanie przyszłości również jest zabronione.
Dlaczego? Ja wiem, że każdy człowiek szuka czegoś takiego, żeby jego życie miało sens, żeby jego życie miało jakiś wymiar sacrum, jakiś wymiar świętości, tylko że odpowiedzią na te potrzeby jest Bóg i jego miłosierdzie, a nie jakąś tam hipotetyczna magia, która tak naprawdę nie ma żadnej władzy nad rzeczywistością - twierdzi duchowny.
"Bóg jest odpowiedzią na twoje pragnienie sensu, na pragnienie sacrum czyli świętości twojego życia" - twierdzi ksiądz. Tylko on - według duchownego - wie co wydarzy się w przyszłości.
Duchowny bardzo aktywnie działa w różnorodnych organizacjach katolickich. Jest on duszpasterzem wspólnoty "Mocni w Duchu", często bierze także udział w różnorodnych prelekcjach i rekolekcjach.
Czytaj także: Czy homoseksualizm to grzech? Ksiądz wyjaśnia
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.