Leśnicy w ramach projektu ochrony i promocji tego wyjątkowego pomnika przyrody pobrali zrazy w celu wyhodowania młodych "Bartusiów". Czym są owe zrazy? To fragmenty jednorocznych pędów o długości 20-30 cm, które pobiera się w okresie zimowego spoczynku drzewa, jeszcze przed ruszeniem wiosennych soków. Następnie, podczas szczepienia, na podkładce, czyli przygotowanym wcześniej, zredukowanym na wysokość drzewku dębowym innego pochodzenia, powstaną identyczne genetycznie osobniki jak dąb Bartek.
Jest to jeden ze sposobów zachowania zasobów genetycznych wyjątkowego drzewa. Dąb Bartek, z racji sędziwego wieku (ma około 700 lat), obradza rzadko lub wcale. Trudno więc jest wyhodować sadzonki z żołędzi, czyli stosując rozmnażanie generatywne. Ostatni raz udało się to w 2018 roku, uzyskując ze 100 żołędzi jedynie 19 sadzonek.
Czytaj także: 13-latek bohaterem. Odebrał nagrodę z rąk szefa policji
Najważniejsze, że symbol świętokrzyskiej przyrody jest w dobrej kondycji. Otoczony jest troskliwą opieką leśników w ramach projektu ochrony, zachowania i promocji finansowanego ze środków własnych Lasów Państwowych (funduszu leśnego) - podkreślają leśnicy z Nadleśnictwa Zagnańsk.
Po wykonaniu szeregu ekspertyz i działań dotyczących poprawy jego statyki (m.in. konserwacja systemu podpór i wiązań) oraz zdrowotności (m.in. doświetlenie korony, usunięcie nalotów drzew i roślin zielnych ze wgłębień w obrębie konarów), ze względu na zmianę klimatu, trudne warunki pogodowe, ujęcia wody w pobliżu i związane z tym obniżenie wód gruntowych, w ostatnich latach szczególną uwagę leśnicy poświęcają właśnie zagadnieniom wody w otoczeniu Bartka.
W 2021 roku na działania związane z ochroną, zachowaniem i promocją dębu leśnicy wydali blisko 60 tys. zł, a na ten rok planują ponad przeznaczyć 70 tys. zł. Pieniądze te zostaną wykorzystane m.in na instalacje nawadniającą, rozmnażanie, kontynuację działań zapobiegających rozszczelnieniu konaru północnego, ekspertyzę statyki, monitoring, przegląd instalacji odgromowej oraz działania w ramach utrzymania infrastruktury turystycznej i promocji.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.