Do zdarzenia doszło w Chochołowie w woj. małopolskim, tuż przy granicy ze Słowacją. Przebieg zdarzenia jest nam doskonale znany dzięki nagraniu świadka, które następnie zostało opublikowane na kanale Stop Cham na YouTube.
Na filmie widzimy dacię duster, która kręci bączki na parkingu sklepu, a następnie próbuje włączyć się do ruchu. Po chwili dacia wyprzedza samochód, którym poruszał się nagrywający. Nadmierna prędkość w połączeniu z bardzo niekorzystnymi warunkami drogowymi sprawiły, że auto wypadło z drogi i przekoziołkowało, ostatecznie zatrzymując się na boku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Według informacji świadka zaraz po zdarzeniu z auta wysiadły cztery osoby i uciekły z miejsca zdarzenia. Po dłuższej chwili jednak wróciły do pozostałych dwóch kompanów. Fakt, że w aucie znajdowało się sześć osób, wcale nie jest najbardziej szokujący. Autem bowiem kierował... 14-latek, a najstarszy pasażer miał 16 lat.
Dwóch pasażerów, którzy zostali lekko ranni, zostali przewiezieni do szpitala. Patrząc jednak na dynamikę zdarzenia oraz na to, jak wyglądało auto po wypadku, skończyło się i tak dość szczęśliwie.
Dacia, którą nastolatkowie się poruszali, była własnością ojca młodocianego kierowcy, który z uwagi na swój wiek został wydany rodzicom, tak samo jak pozostała trójka, której nic się nie stało. Badanie alkomatem wykazało obecność alkoholu, lecz stężenie wynosiło mniej niż 0,2 promila, dlatego też 14-latek nie będzie odpowiadał za prowadzenie pojazdem pod wpływem.
Czytaj również: Autobus wjechał pod pociąg towarowy. O krok od tragedii
14-latek spowodował wypadek. Jakie konsekwencje mu grożą?
Za spowodowanie wypadku z pewnością będzie jednak musiał ponieść konsekwencje. Jak informuje portal goral.info.pl, sprawą zajmuje się już komisariat policji w Czarnym Dunajcu. Z uwagi na wiek sprawcy nie będzie to jednak najłatwiejszy przypadek.
- Dokładne okoliczności tego zdarzenia będą wyjaśniane w trakcie prowadzonego postępowania przez policjantów z Komisariatu Policji w Czarnym Dunajcu, a następnie zostanie przekazana do sądu rodzinnego, który wobec nieletniego może zastosować środki wychowawcze, lecznicze i poprawcze. Środkami wychowawczymi jest upomnienie, zobowiązanie do określonego postępowania, nadzór odpowiedzialny rodziców albo opiekuna nieletniego, nadzór organizacji społecznej, nadzór kuratora sądowego, skierowanie do ośrodka kuratorskiego, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, przepadek przedmiotów pochodzących z czynu zabronionego, umieszczenie w rodzinie zastępczej zawodowej specjalistycznej, umieszczenie w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, umieszczenie w okręgowym ośrodku wychowawczym. Natomiast środkiem leczniczym jest umieszczenie w zakładzie leczniczym, a środkiem poprawczym jest umieszczenie w zakładzie poprawczym. Wyjaśniane tez będą okoliczności dopuszczenia do prowadzenia pojazdu osobę niemającą wymaganych uprawnień - powiedziała w rozmowie z portalem goral.info.pl podkom. Dorota Garbacz z KPP w Nowym Targu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.