Portal WikiLeaks wywołał sensację w 2010 roku, kiedy opublikował ogromną ilość tajnych dokumentów związanych m.in. z działaniami wojennymi USA w Afganistanie i Iraku. To, a także kolejne wycieki, m.in. "Cablegate" - ujawnienie tajnych dyplomatycznych depesz ambasad USA - wywołały ogromny kontrowersje i dyskusję na temat transparentności rządów, a także granic wolności prasy i odpowiedzialności dziennikarskiej.
W 2019 roku Julian Assange został aresztowany w Wielkiej Brytanii na wniosek USA w związku z zarzutami dotyczącymi naruszenia prawa o szpiegostwo i publikacji tajnych dokumentów. Od tego czasu odbywa karę w Belmarsh - owianym złą sławą więzieniu o zaostrzonym rygorze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przez lata toczą się procesy sądowe w celu jego ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, co spotkało się z opozycją ze strony wielu obrońców wolności prasy i organizacji broniących praw człowieka. Saga ta będzie kontynuowana.
Dziś londyński Sąd Najwyższy po dwudniowej rozprawie zadecydował, że założyciel portalu nie może zostać poddany natychmiastowej ekstradycji do Stanów Zjednoczonych pod zarzutem szpiegostwa.
Sędziowie wnioskują, by Stany Zjednoczone zagwarantowały by Assange był objęty taką samą ochroną w ramach Pierwszej Poprawki jak obywatel Stanów Zjednoczonych, a także nie zostanie nałożona na niego kara śmierci. Rząd USA ma trzy tygodnie na zapewnienie brytyjskiej strony, że wymiar sprawiedliwości będzie przestrzegał tych założeń.
Rozprawa apelacyjna ma odbyć się w maju, choć jeśli oba państwa przedstawią gwarancje dotyczące przedmiotu odwołania, to posiedzenie nie odbędzie się.
WikiLeaks to międzynarodowa organizacja non-profit założona przez Juliana Assange'a w 2006 roku. Jej głównym celem jest ujawnianie tajnych informacji i dokumentów, które rzekomo ukazują nielegalne działania rządów, korporacji i innych instytucji na całym świecie. Pomimo kontrowersji i krytyki, Wikileaks nadal działa jako platforma do publikowania poufnych informacji i dokumentów, które jej działacze uważają za istotne dla społeczeństwa i jawności.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.