Kłusownik znany pod pseudonimem Guyvanho stał na czele grupy, którą podejrzewa się o zamordowanie 500 słoni od 2008 roku w Narodowym Parku Nouabalé-Ndoki. O zatrzymaniu poinformował Wildlife Conservation Society. Wyrok skazujący na 30 lat jest jak dotąd najwyższym, który wydano. Wcześniej kłusowników skazywano na karę do 5 lat pozbawienia wolności.
Emma Stokes, dyrektor generalna Wildlife Conservation Society, przyznała, że taka kara jest "kamieniem milowym w systemie ochrony dzikich zwierząt w Demokratycznej Republice Konga". "To bardzo silna wiadomość" - dodała.
Kłosownik skazany na 30 lat pozbawienia wolności
Do skazania przyczyniło się trzyletnie śledztwo wydziału przeciwdziałania kłusownictwu. Guyvanho próbowano aresztować już kilkakrotnie, niestety bez powodzenia.
W 2018 roku kłusownik razem ze swoją grupą próbowali zastrzelić strażników Narodowego Parku Nouabalé-Ndoki. Wcześniej zabili 11 słoni. Guyvanho został aresztowany, ale uciekł z więzienia 12 dni przed planowaną rozprawą w sądzie. Złapano go i skazano na 5 lat więzienia w zawieszeniu. Po roku kłusownik znowu dopuścił się przestępstwa. Tym razem został skazany na 30 lat pozbawienia wolności.
Słonie afrykańskie są gatunkami zaklasyfikowanymi jako zagrożone wyginięciem. Zamieszkuje afrykańską sawannę, lasy i stepy. Najczęściej spotykane są na Saharze, w Nambii i północnej Botsawnii.