Dentobus to mobilny gabinet stomatologiczny przeznaczony dla dzieci i młodzieży. Na jego pokładzie możliwe jest przeprowadzenie wielu zabiegów dentystycznych. Celem tego projektu jest zapewnienie łatwiejszego dostępu do usług stomatologicznych, zwłaszcza dla mieszkańców mniejszych miejscowości i terenów wiejskich.
Warto podkreślić, że leczenie w dentobusie jest bezpłatne, podobnie jak w gabinetach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Na badania mogą zapisać się dzieci i młodzież do ukończenia 18 roku życia.
- Dużym problemem u dzieci i młodzieży jest próchnica. Ubytki próchnicowe ma ponad 40 proc. dzieci w wieku 3 lat i ponad 90 proc. osób w wieku 18 lat. (...) Podczas pierwszej wizyty dentysta przeprowadza badanie kontrolne oraz uczy dziecko prawidłowo dbać o zęby. Rodzice dostają szczegółową ocenę stanu zębów dzieci wraz z dalszymi zaleceniami. Mogą je zrealizować w innym gabinecie lub podczas następnej wizyty w dentobusie – podaje strona Ministerstwa Zdrowia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dentobus wysposażony jest w nowoczesny sprzęt medyczny, nieustępujący standardowym gabinetom stomatologicznym. Na pokładzie znajduje się fotel dentystyczny, zestaw narzędzi, oraz urządzenia do diagnostyki. Pracownicy dentobusu, w tym lekarz stomatolog, asystentka dentystyczna i pielęgniarka, są w pełni przeszkoleni, aby zapewnić odpowiednią opiekę pacjentom.
Jak zapisać dziecko na wizytę w dentobusie?
Warto najpierw sprawdzić, czy jedna mobilnych stacji dentystycznych będzie w pobliżu twojego miejsca zamieszkania. Można to zrobić tutaj: https://pacjent.gov.pl/zapobiegaj/leczenie-w-dentobusie
Podczas wizyty w jeżdżącym gabinecie stomatologicznym lekarz sprawdzi:
- Przegląd dentystyczny,
- Ustalenie planu leczenia,
- Badania kontrolne i okresowe,
- Lakowanie zębów,
- Fluoryzacja,
- Wykonanie zdjęcia RTG,
- Leczenie specjalistyczne, w tym leczenie próchnicy,
- Instruktaż higieny jamy ustnej, np. nauka prawidłowego szczotkowania zębów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.