Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Diakonat kobiet. Właśnie przekazano stanowisko papieża Franciszka

20

Kardynał Victor Manuel Fernandez, prefekt watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary, przekazał stanowisko papieża w sprawie diakonatu kobiet. Zdaniem Franciszka sytuacja nie dojrzała jeszcze do wprowadzenia tego rodzaju rozwiązań.

Diakonat kobiet. Właśnie przekazano stanowisko papieża Franciszka
Papież Franciszek podjął decyzję w sprawie diakonatu kobiet. (Getty Images, Europa Press 2024)

Kwestia roli kobiet w Kościele oraz postulaty jej zwiększenia są przywoływane w związku z trwającym w Watykanie synodem biskupów, który ma nakreślić przyszłość Kościoła. Wyrażane są opinie, że brak rozwiązań w tej sprawie, w tym brak perspektyw dotyczących diakonatu kobiet, może wpłynąć na ocenę efektów zgromadzenia biskupów.

W trakcie synodu pojawiły się także głosy krytyki wobec faktu, że dykasteria kierowana przez kardynała z Argentyny nie wysłuchała uważnie propozycji dotyczących diakonatu kobiet. Watykaniści zaznaczają, że w swoim wystąpieniu na synodzie kardynał Fernandez w imieniu papieża na razie "zamknął drzwi" przed taką możliwością.

Wiemy, że Ojciec Święty wypowiedział się, że w tym momencie kwestia diakonatu nie jest dojrzała, i poprosił, byśmy nie skupiali się teraz na tej możliwości – powiedział kardynał, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nagranie z dworca we Wrocławiu. Co za chaos

Wyjaśnił, że komisja powołana do przeanalizowania tej kwestii doszła do "częściowych konkluzji", które – jak zaznaczył – zostaną opublikowane w stosownym momencie. -Komisja pracuje dalej – zauważył, dodając, że papież potwierdził mu swoją wolę, by nadal ona działała.

Jednocześnie kardynał Fernandez zapewnił, że dla papieża kwestia roli kobiet w Kościele jest ważna. Zdaniem prefekta "myślenie o diakonacie dla niektórych kobiet nie rozwiąże kwestii milionów kobiet w Kościele". - Pośpiech z apelowaniem o wyświęcanie diakonek nie jest dzisiaj najważniejszą odpowiedzią, by promować kobiety – ocenił duchowny. Dodał, że taka jest "linia pracy na tym etapie".

Diakonat kobiet — problem nie od dziś

Kwestia diakonatu kobiet, czy udzielania im święceń kapłańskich, nie jest kwestią nową. Jak przypomina portal "Onet", Jan Paweł II stał na stanowisku, że "Kościół nie ma żadnej władzy udzielania święceń kapłańskich kobietom i że orzeczenie to powinno być przez wszystkich wiernych Kościoła, uznane za ostateczne".

Choć papież nie wspomniał tu o diakonacie, w 2019 roku kard. Gerhard Müller, opierając się na nauce Jana Pawła II, wskazywał, że obejmuje to wszystkie stopnie święceń kapłańskich. Wygląda na to, że obecne stanowisko papieża Franciszka, choć wydaje się nieco łagodniejsze, po raz kolejny odsuwa w nieokreśloną przyszłość.

Autor: AWWA
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić