Sejm uchwalił nowelizację ustawy o dniach wolnych od pracy, dodając Wigilię do listy dni ustawowo wolnych. Teraz projekt trafi do Senatu. Jeśli zmiany wejdą w życie, od 2025 roku pracownicy zyskają dodatkowy dzień wolny, co zwiększy ich pulę do 14 dni w roku.
Korzystny układ świąt w przyszłym roku umożliwia zaplanowanie długich weekendów przy minimalnym wykorzystaniu dni urlopowych. Na przykład biorąc wolne 22 i 23 grudnia przed Wigilią, można cieszyć się tygodniowym odpoczynkiem bez pracy.
Planując urlop między Bożym Narodzeniem a Świętem Trzech Króli, wystarczy wziąć wolne w dniach 29–31 grudnia oraz 2 i 5 stycznia, by uzyskać aż dwa tygodnie nieprzerwanego wypoczynku. Czterodniowe weekendy są możliwe także w maju, czerwcu i listopadzie, wykorzystując tylko jeden dzień urlopu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak zyskać dodatkowe dni wolne w pracy?
Biorąc wolne w piątek 2 maja przed Świętem Konstytucji 3 Maja, zyskujemy cztery dni wolne. Podobnie dzień wolny w piątek 20 czerwca po Bożym Ciele czy w poniedziałek 10 listopada przed Świętem Niepodległości pozwoli wydłużyć weekend.
Zgodnie z Kodeksem pracy, jeśli święto przypada w sobotę, pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień wolny ustalony z pracodawcą. To oznacza, że za przypadające w soboty Święto Konstytucji 3 Maja czy Wszystkich Świętych można otrzymać dodatkowy wolny dzień.
Od 15 do 17 sierpnia pracownicy będą mieli trzy dni wolne bez konieczności wykorzystywania urlopu, dzięki temu, że Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny przypadają w piątek. Tym samym dzięki prawidłowemu planowaniu urlopu, przy ponad 10-letnim stażu pracy możemy zyskać aż 61 dni wolnych.
Przypominamy, że liczba dni urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy. Pracownicy zatrudnieni krócej niż 10 lat mają 20 dni urlopu, a ci z co najmniej 10-letnim stażem – 26 dni. Urlopy udzielane są na podstawie planu urlopów ustalonego przez pracodawcę, z wyłączeniem 4 dni urlopu na żądanie.