Z zasiłku opiekuńczego można korzystać od 12 marca 2020 roku. Przysługiwał on wszystkim rodzicom oraz opiekunom dzieci do lat 8, którzy z powodu zamknięcia placówek oświatowych nie mogli posłać do nich swoich pociech.
Problemy prawne z ustawą. Od 25 maja obowiązuje nowa specustawa, znana popularnie jako tarcza antykryzysowa 3.0. Jej zapisy powodują, że wypłacanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego ulegnie zmianie i będzie dostępne wyłącznie dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami. Według portalu prawo.pl, taką interpretację przepisów potwierdziło już kilku niezależnych prawników.
Do kiedy zasiłek opiekuńczy? Jest konkretna data
Resort Rodziny zapewniał jednak, że trwają prace legislacyjne, które zmienią wprowadzone przepisy. Ministerstwu zależało bowiem na tym, aby zasiłek nadal mógł być pobierany przez rodziców oraz opiekunów, którzy nie mogą lub w obecnej sytuacji nie zdecydują się na powrót swoich dzieci do żłobków, przedszkoli czy szkół.
W pierwotnej wersji, zasiłek miał być wypłacany do 14 czerwca. Marlena Maląg w trakcie konferencji prasowej w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim przekazała jednak informację, że program będzie trwał przynajmniej do 28 czerwca, a więc do zakończenia roku szkolnego. Zapewniła jednocześnie, że istnieje możliwość jego wydłużenia, jednak jest to temat na kolejne tygodnie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.