Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany w Polsce od 26 marca 2020 roku. Przysługuje on rodzicom dzieci do 8. roku życia w związku z zamknięciem placówek opieki z powodu pandemii koronawirusa. O zasiłek można się starać nawet w sytuacji, w której placówka jest już otwarta, ale rodzice nie zdecydują się na posłanie do niej swojego dziecka.
Zasiłek mogą pobierać także ubezpieczeni rodzice dzieci:
- do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Zasiłek opiekuńczy. Do kiedy można złożyć wniosek?
Ostatnie decyzje Ministerstwa spowodowały wydłużenie obowiązywania zasiłku opiekuńczego do 26 lipca 2020 roku. Oznacza to, że do tej daty włącznie można składać wnioski, jeżeli świadczenie nam przysługuje. Zostały zatem już tylko cztery dni, aby to zrobić, tym bardziej, że istnieje małe prawdopodobieństwo, że zasiłek będzie wydłużony ponownie.
Widzę, że w lipcu wykorzystanie tego zasiłku jest po prostu niewielkie w stosunku do tego, co było w kwietniu, maju czy czerwcu. Uprawnieni (do zasiłku - przyp. red.) są już na urlopach, więc nie są już spełnione te przesłanki do braku opieki nad dzieckiem do lat 8 - mówiła w rozmowie z money.pl prezes ZUS, Gertruda Uścińska.
W jaki sposób należy złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy? Wzór wniosku znajduje się na stronie www.zus.pl. Pracownik składa taki dokument do swojego pracodawcy, zleceniobiorca do zleceniodawcy, a osoba prowadząca działalność gospodarczą – bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.