Władimir Putin dokonał ataku na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. Plan rosyjskiego dyktatora zakładał łatwe zajęcie najważniejszych miast, w tym Kijowa, a także ustanowienie marionetkowego rządu w Kijowie. Dzielna obrona Ukraińców sprawiła, że założenia Putina nie ziściły się, a wojna trwa już od ponad 1,5 roku. Jak długo obie strony będą zaangażowane w konflikt?
Do kiedy potrwa wojna w Ukrainie? To nie brzmi dobrze
Niemiecki rząd i tamtejsze siły zbrojne szacują, że wojna w Ukrainie potrwa do 2032 roku - wynika z najnowszych ustaleń. Powiedział o tym generał dywizji Bundeswehry i szef centrum sytuacyjnego dla Ukrainy w niemieckim Ministerstwie Obrony Christian Freuding.
Zdaniem Freudinga, Niemcy są gotowe do "długiej wojny" i mają zamiar długoterminowo wspierać Kijów. - Jesteśmy gotowi uczynić czas naszym sojusznikiem, a nie sojusznikiem Putina - powiedział generał, którego cytuje "The Moscow Times".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Freuding uważa, że jedynie dotarcie do granic Ukrainy z 1991 roku można uznać za zwycięstwo Kijowa. Oznacza to, że Niemcy wspierają dążenia tego kraju m.in. do odzyskania Krymu i Donbasu, który Rosja bezprawnie zaatakowała już w roku 2014. - Wsparcie dla Ukrainy powinno w przyszłości działać jeszcze lepiej. Będziemy musieli koordynować i przyspieszyć proces pomocy, aż do osiągnięcia całkowitego zwycięstwa - podkreślił.
Czytaj także: Bosacka rozstała się z mężem. Poszła na piknik KO
Od początku wojny Niemcy przekazały Ukrainie pomoc w wysokości 22 mld euro, obejmującą wsparcie finansowe, pomoc humanitarną oraz broń, taką jak systemy obrony powietrznej i czołgi. W sierpniu minister finansów Christian Lindner ogłosił, że jego kraj jest gotów wspierać Kijów na poziomie 5 mld euro rocznie.
Największym darczyńcą Ukrainy pozostają Stany Zjednoczone, które po 24 lutego przekazały jej 66,2 mld dolarów pomocy wojskowej, finansowej i humanitarnej. Kwota ta jest wielokrotnie wyższa od tej, jaką Waszyngton przeznacza dla Izraela (8,6 mld dolarów w latach 2022-2023), Egiptu (3,3 mld dolarów) i Jordanii (2,9 mld dolarów).
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.