Dla wielu osób matura wiąże się z ogromnym stresem. Wiadomo, że na ostatnią chwilę nie przyswoimy już żadnej nowej wiedzy, a całego materiału nie powtórzymy w ciągu ostatnich godzin. Zazwyczaj język polski, z którego maturzyści pisali w pierwszy dzień egzamin, jest największą niewiadomą. Praktycznie zawsze wygląda to tak, że o maturze z polskiego wiadomo... że nic nie wiadomo! Natomiast niektórzy mają już ten stres za sobą i mogą spojrzeć na całe zjawisko pod innym kątem. Tak też zrobili dziennikarze "Interii", którzy do matury wystawili ChatGPT.
Matura 2023. Język polski. Egzamin CKE pisał ChatGPT
ChatGPT dostał za zadanie napisać wypracowanie pod hasłem "Człowiek - istota pełna sprzeczności".
Sztuczna inteligencja otrzymała dokładnie te same wytyczne co uczniowie na maturze. Co więcej, podrzuciliśmy też jej listę lektur obowiązkowych - napisali dziennikarze "Interii".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
ChatGPT w swojej pracy sięgnął po "Odprawę posłów greckich" Kochanowskiego, "Zbrodnię i Karę" Dostojewkiego, a także Biblię. Opublikowane przez "Interię" wypracowanie oceniła doświadczona polonistka.
Matura 2023, polski. Pała dla sztucznej inteligencji!
Dobra wiadomość dla przyszłych studentów jest taka, że ChatGPT wcale nie poradził sobie za dobrze z postawionym przed nim zadaniem.
Sztuczna inteligencja popełniła błąd kardynalny. Stwierdza, że w "Odprawie posłów greckich" Jana Kochanowskiego posłowie skupiali się na realizacji własnych interesów, wskutek czego zaniedbali walkę z wrogami i ponieśli klęskę, podczas gdy posłowie to Grecy, którzy przybyli zabiegać o wydanie Heleny. To ich gospodarze - Trojanie z Aleksandrem, czyli Parysem na czele - ponoszą klęskę, bo nie działają na rzecz dobra narodowego - mówi w rozmowie z "Interią" polonistka Aleksandra Korczak.
Błędów było jednak więcej. Zdaniem ekspertki sztuczna inteligencja źle przeanalizowała Dostojewskiego, a także tekst ze Starego Testamentu. Efekt? ChatGPT za swoją pracę dostał "pałę", czyli ocenę niedostateczną. Mamy nadzieję, że maturzyści poradzili sobie lepiej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.