oprac. Anna Wajs-Wiejacka| 

Do więzienia trafiali niewinni. Wszystkiemu winna sztuczna inteligencja

7

Sztuczna inteligencja miała pomóc w łapaniu przestępców. Jednak po tym, jak system rozpoznawania twarzy doprowadził do kolejnego aresztowania niewinnej osoby w Detroit, władze zdecydowały się zrezygnować z tego rodzaju rozwiązań.

Do więzienia trafiali niewinni. Wszystkiemu winna sztuczna inteligencja
Niewinni trafiali do aresztu. Wszystkiemu winna sztuczna inteligencja. Afera w USA. (GettyImages, Ralph Hoppe)

Departament Policji miasta Detroit poinformował, że system rozpoznawania twarzy przestanie być jedyną podstawą do aresztowania. Jak wskazuje "Rzeczpospolita", ma to związek z porozumieniem zawartym z mężczyzną, który został niesłusznie aresztowany w 2020 roku. Robert Williams spędził za kratami 30 godzin, po tym, jak algorytm niesłusznie wskazał, że jest on złodziejem sklepowym.

Do zatrzymania Williamsa doszło 15 miesięcy po kradzieży luksusowych zegarków. Zdarzenie zarejestrowane zostało przez kamery monitoringu. Niewyraźne nagranie z dnia kradzieży przeanalizował policyjny system i wytypował 243 osoby, w tym właśnie Williamsa. Stare zdjęcie z prawa jazdy Williamsa było dziewiąte na liście, to osoba prowadząca poszukiwania wybrała właśnie jego jako podejrzanego.

Zdjęcie Roberta Williamsa zostało zaprezentowane pracownikowi ochrony sklepu, w którym dokonano kradzieży, w zestawieniu z kilkoma innymi. Po potwierdzeniu, że kradzieży mógł dokonać Williams, wydano nakaz jego aresztowania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zuchwała kradzież została uwieczniona na monitoringu

Mężczyzna został zatrzymany i trafił do aresztu. Spędził w nim w sumie 30 godzin. Pobrano od niego odciski palców i próbki materiału genetycznego. Obrońcom Williamsa bardzo szybko udało się udowodnić, że ich klient jest niewinny. W chwili kradzieży był w pracy.

Sprawę przeciwko Robertowi Williamsowi ostatecznie umorzono. Przyznano mu także 300 tys. dolarów odszkodowania od Policji. Ponadto ugoda zobowiązała funkcjonariuszy z Detroit do rezygnacji z systemu rozpoznawania twarzy jako jedynej podstawy aresztowania.

Przypadek Williamsa nie jest jedyny. Podobnych pomyłek było więcej

Opisany przypadek nie jest jedynym, w którym doszło do niesłusznego zatrzymania niewinnej osoby. Mieszkaniec New Jersey pozwał policję z Woodbridge za bezprawne aresztowanie. Także i tu doszło do nieprawidłowego rozpoznania twarzy przez sztuczną inteligencję.

Mężczyzna trafił do aresztu w 2019 roku w związku z podejrzeniem m.in. o kradzież i posiadanie narkotyków. W celi spędził 10 dni, z czego tydzień w izolatce. Sprawę przeciw lokalnej policji wytoczył również mieszkaniec Atlanty, którego sztuczna inteligencja wytypowała jako sprawcę przestępstwa, którego nie popełnił. Został aresztowany w 2022 roku. Za kratami spędził tydzień.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić