Kosmetyki z lasu można z łatwością przyrządzić w domu. Na profilu Lasów Państwowych pojawiły się przepisy na kilka produktów, do szybkiego i samodzielnego wykonania. Są bardzo zdrowe i mają niesamowite działanie na skórę.
Kosmetyki prosto z lasu
Dzięki zawartym w igliwiu olejkom eterycznym, żywicy, garbnikom i witaminie C (której stężenie zimą jest największe) produkty z dodatkiem igliwia działają na skórę dezynfekująco, przeciwzapalnie, wirusowo i bakteriobójczo - czytamy w poście.
Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach. Gałązek z igliwiem nie powinno zbierać się z przypadkowego miejsca. Warto zapytać lokalnego leśniczego, gdzie akurat jest łatwo dostępne igliwie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W domu można przyrządzić kilka prostych produktów. Jest to napar, sól do kąpieli i maść. Każdy z tych kosmetyków ma bardzo dobroczynne działanie dla naszej skóry i może być stosowany w różnych przypadkach.
Napar z igliwia
Napar z igliwia ma bardzo różnorodne zastosowanie. Można go pić i w ten sposób zapewnić sobie naturalną odporność. Jest także doskonałym tonikiem do twarzy lub dodatkiem do kąpieli. Aby go przyrządzić, wystarczy rozdrobnić 2-3 garści igliwia i zalać wodą. Całość należy gotować około 5-10 minut pod przykryciem i zostawić na kolejne 20 minut. Po odcedzeniu napar jest gotowy.
Sól kąpielowa
Drugi kosmetyk do leśna sól do kąpieli. Przyrządza się ją z około 2 garści igliwia i szklanki soli np. himalajskiej. Oba składniki należy dokładnie rozdrobnić w moździerzu, a następnie przesiać przez sito. Do środka można także dodać kilka łyżek oliwy z oliwek lub oleju z pestek malin. Taki dodatek do kąpieli zapewni nam relaks i gładką, odżywioną skórę.
Maść choinkowa
Ostatnia receptura mówi jak zrobić maść choinkową. Ta ma bardzo szerokie zastosowanie przy różnego rodzaju chorobach. Pomaga w migrenach, zapaleniach zatok czy nawet zapalaniu płuc. Jest także doskonałym lekiem na otarcia i skaleczenia.
Aby ją przyrządzić, należy naszykować 2-3 garści igliwia sosny lub jodły, 300 ml tłuszczu np. oleju kokosowego lub smalcu gęsi i 3 gramy wosku pszczelego. Tłuszcz rozpuść w kąpieli wodnej i dodaj igliwie. Całość podgrzej do temperatury około 30-40 st. Zdejmij z ognia i odstaw do ostygnięcia. Całą procedurę powtórzy trzy razy. Odcedź miksturę i dodaj wosk pszczeli. Opcjonalnie można dodać także olejek eteryczny np. eukaliptusowy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.