Departament Obrony Stanów Zjednoczonych podał, że do obliczenia miliardowego sprzętu wysłanego na Ukrainę w 2023 r. użył "wartości odtworzeniowej" zamiast "wartości zamortyzowanej", co spowodowało błędne obliczenie o wartości 6,2 miliarda dolarów, które później wykorzystano do wysłania nowej pomocy. To nie jest jednak koniec błędnych obliczeń Stanów Zjednoczonych.
Od tego czasu wykryto zawyżone koszty o kolejne 2 miliardy dolarów - podał Pentagon, którego cytuje agencja Reuters.
W rezultacie na Ukrainę może zostać wysłana dodatkowa broń o wartości 2 miliardów dolarów, co jest znakomitą wiadomością dla armii Ukrainy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Biuro Odpowiedzialności Rządu USA stwierdziło, że rozbieżności w raporcie na temat wartości udzielonej pomocy spowodowane są niejasną definicją wartości w ustawie o pomocy zagranicznej oraz brakiem konkretnych wytycznych dotyczących wyceny dla administracji prezydenta USA.
Zobacz również: Świetne wieści dla Ukrainy. Potężne straty Rosjan, bitwa wygrana
Warto przypomnieć, że Departament Obrony USA ogłosił 3 lipca nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 150 mln dolarów. Pomoc obejmuje przechwytywacze obrony powietrznej, amunicję do rakiet artyleryjskich dużej mobilności (HIMARS), pociski artyleryjskie i inne krytyczne zdolności pochodzące z amerykańskich zasobów.
Hiszpanie pomogli Ukrainie. Ujawniono szczegóły
Nie tylko Stany Zjednoczone w ostatnim czasie pomagają Ukrainie w wojnie z Rosją. Hiszpański MON pochwalił się przeszkoleniem 5 tys. ukraińskich żołnierzy oraz poinformował, że we wrześniu w Ukrainie zyska gotowość operacyjną kolejna bateria systemu przeciwlotniczego i antyrakietowego MIM-23 HAWK.
System przeciwlotniczy MIM-23 HAWK to konstrukcja wprowadzona do służby w US Army w 1960 r., która następnie szybko rozprzestrzeniła się w innych państwach świata. Hiszpania pozyskała swoje systemy w czasie pierwszej fazy modernizacyjnej z lat 1979-1981 (Product Improvement Plan).
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.