Ukraińskie służby podają, że rosyjskie FSB rekrutowało obywateli Ukrainy, którzy cechowali się "prorosyjskim nastawieniem". Grupa dywersyjna działała na terenie Polski i krajów bałtyckich.
Według ukraińskiej policji, dywarsanci odpowiadają za podpalenie od kilku do nawet kilkunastu obiektów handlowych na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Celem aresztowanych było doprowadzenie do waśni na tle narodowościowym między Ukraińcami i m.in. Polakami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prorosyjscy sabotażyści mieli też otrzymać zamówienie na podpalenie jednego z centrów pomocy humanitarnej dla Ukrainy na terenie Polski - pisze portal belsat.eu.
To oni podpalili Marywilską? Sugestie ukraińskich służb
W informacji podanej na stronie internetowej policji narodowej z Ukrainy, funkcjonariusze wykorzystali kadry przedstawiające palącą się halę targową Marywilska 44 w Warszawie. Służby nie poinformowały jednak, że obiekt ten był również celem działania prorosyjskich dywersantów.
Szefem grupy był 39-latek z Iwano-Frankowska, który zwerbował jeszcze innych mieszkańców tego miasta. To on miał odpowiadać za bezpośredni kontakt z rosyjskim FSB i przyjmował zlecenia na podpalenia. To było świadome i planowe działanie sabotażystów, którzy działali na zlecenie Moskwy.
Wiadomo, że rosyjskie służby wystawiały przestępcom fałszywe dokumenty umożliwiające wyjazd z Ukrainy. Co więcej, grupa była finansowana przez rosyjski wywiad.
Członkom grupy grozi teraz kara dożywotniego pozbawienia wolności. Przypomnijmy, że sprawami podpalenia zajmowały się również polskie służby, w tym prokuratura i ABW.
Rzecznik ABW Jacek Dobrzyński w rozmowie z o2.pl przekazał, że nie będzie komentował doniesień ukraińskich służb. Nieoficjalnie udało nam się jednak ustalić, że polskie służby dobrze znały sprawę i współpracowały z Ukraińcami.
Informację tę potwierdziła prok. Anna Adamiak z Prokuratury Krajowej.
Polska prokuratura pozostaje w stałym kontakcie z prokuraturą ukraińską w zakresie prowadzonych postępowań dot. podpaleń, co skutkuje bieżącą wymianą informacji. Informacje te są na bieżąco weryfikowane - przekazała nam rzecznik Prokuratora Generalnego.
Czy zatrzymani Ukraińcy i finansujący ich Rosjanie mogą mieć związek z podpaleniem Marywilskiej? Tego śledczy na razie nie potwierdzają.
W sytuacji potwierdzenia, że zatrzymane w Ukrainie osoby pozostają w związku podmiotowym czy przedmiotowym z polskimi postępowaniami, prokuratura zwróci się oficjalne w ramach czynności procesowej o przekazanie stosownych informacji bądź dowodów - dodaje prok. Adamiak w rozmowie z o2.pl
Marcin Lewicki, dziennikarz o2.pl