Autorami dokumentu "Poland: Threat lurking in the Baltic" (tłum. "Polska: Zagrożenie czające się w Bałtyku" – przyp. red.) są Katarzyna Tuszyńska i Axel Rowohlt. Ich zamiarem było nagłośnienie problemu wraków spoczywających na dnie Morza Bałtyckiego. Pochodzą one jeszcze z okresu II wojny światowej.
Przeczytaj także: Nie do wiary. Odkrycie na dnie Bałtyku. "Wzrosło nam ciśnienie"
Wraki na dnie Morza Bałtyckiego niebezpieczne dla środowiska
Jedną z osób zaangażowanych w walkę o wszczęcie działań, które doprowadzą do rozwiązania problemu wraków, jest Benedykt Hac. To były dowódca Marynarki Wojennej RP.
Wraki statków z II wojny światowej spoczywają porozrzucane po dnie Bałtyku – dla środowiska stanowią tykającą bombę zegarową Z problemem walczy były dowódca Marynarki Wojennej RP Benedykt Hac – czytamy w opisie zwiastuna dokumentu na profilu DW Documentary na YouTube.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przeczytaj także: Szwecja odrzuca żądania Rosji. Premier kraju zabrała głos
Niebezpieczeństwo związane z wrakami z II wojny światowej wynika z ryzyka wycieku paliwa. Może do niego dojść tak naprawdę w każdej chwili. Jego skutki byłyby opłakane dla środowiska naturalnego, lecz mniejsze niż gdyby miało miejsce zanieczyszczenie morza ropą naftową. To paradoksalnie sprawia, że sprawa jest zamiatana pod dywan.
W dokumencie pada poważne oskarżenie pod adresem władz Polski. Twórcy wprost oskarżają o bierność przedstawicieli rządu czy innych osób decyzyjnych wobec zagrożenia istniejącego na dnie Bałtyku.
Prędzej czy później wycieki paliwa mogą zanieczyścić plaże Morza Bałtyckiego. Ponieważ jednak niebezpieczeństwo jest mniej widoczne niż w przypadku rozległego wycieku ropy, wiele osób w Polsce odwraca wzrok – podkreślają twórcy dokumentu w opisie (YouTube).
Przeczytaj także: Dramat nad Bałtykiem. Nie żyje foka, którą uratowali polscy ekolodzy
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.