Kamala Harris została wskazana przez Joe Bidena do reprezentowania Partii Demokratycznej w wyborach na prezydenta USA. Obecny gospodarz Białego Domu poinformował w niedzielę opinię publiczną, iż rezygnuje z walki o reelekcję. O tym, że prezydent USA może podjąć taką decyzję, mówiło się od kilku tygodni.
Biden w ostatnich miesiącach zaliczył wiele wpadek, które wskazywały, że jego wiek (81 lat) powoli daje mu się we znaki. Do jednej z największych doszło podczas ostatniego szczytu NATO, gdzie pomylił Wołodymyra Zełenskiego z Władimirem Putinem. Wcześniej był katastrofalny występ w debacie z Trumpem, w której miał problemy z wysławianiem się i kończeniem zdań.
Sondaże były dla Bidena coraz mniej przychylne. Jego konkurent Donald Trump zyskiwał coraz większą popularność, a po tym, jak 13 lipca przeżył zamach na swoje życie na wiecu wyborczym w oczach wielu obserwatorów zaczął się jawić jako pewniak do triumfu w listopadowych wyborach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kamala Harris kontra Donald Trump. Sondaże
Po tym, jak Biden zrezygnował z wyścigu o Biały Dom, dziennik "The New York Times" przypomniał ostatnie sondaże, w których pytano o to, kto wygra ewentualną konfrontację: Trump czy Harris. Co z nich wynika? W skali całego kraju wiceprezydent USA ma średnio o dwa punkty procentowe mniejsze poparcie niż Donald Trump. Przegrywa z nim stosunkiem 46 do 48 proc. Jest to jednak lepszy wynik niż w przypadku Bidena, który miał 44 proc. poparcia w porównaniu do 47 proc. Trumpa.
Amerykański dziennik zwraca uwagę jednak na wyniki w tzw. swing states, czyli stany niezdecydowane - takie, gdzie nigdy nie jest do końca pewne, który kandydat zgarnie najwięcej głosów. W badaniu przeprowadzonym w Pensylwanii przed zamachem na Trumpa Kamana Harris traciła jeden punkt procentowy do Trumpa. Miała jednak aż 5 proc. przewagi nad kandydatem Republikanów w Wirginii. W obu przypadkach Harris wypadła lepiej niż Biden, który w Pensylwanii przegrywał o 3 procent, zaś w Wirginii wygrywał tylko o 3 oczka.
Wiceprezydent USA mogła liczyć w sondażach na poparcie przede wszystkim osób młodszych, czarnych i kobiet. "NYT" zwraca uwagę, że to trzy grupy, które są Demokratom niezbędne do zwycięstwa. Joe Biden zdawał się tracić u nich poparcie.
Wybory w USA. Kamala Harris poczeka na decyzję partii
Kamala Harris będzie musiała uzyskać aprobatę partii podczas sierpniowej konwencji. Nadal bowiem nie jest pewne, że to ona powalczy z Donaldem Trumpem. Wśród polityków, którzy mogą również stanąć do wyścigu o Biały Dom, wymieniani są była pierwsza dama Michelle Obama, gubernator Pensylwanii Joe Shapiro czy Gavin Newsom, gubernator Kalifornii. Przypomnijmy, że wybory w Stanach Zjednoczonych odbędą się 5 listopada.
Zobacz również: Polak pojechał do Turcji. To, co usłyszał w nocy, go przeraziło
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.