Całą sprawę nagłośnił TVP3 w Opolu. Z dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej wynika, że we wrześniu 1986 r. Henryk Mach napisał między innymi donos na męża swojej szwagierki. Dowodził w nim, że mężczyzna chce uciec na Zachód.
W najbliższym okresie czasu zamierza turystycznie wyjechać do jednego z państw kapitalistycznych, prawdopodobnie Austria. Odmówić powrotu do kraju - napisał Mach w notatce 35 lat temu.
Henryk Mach jest obecnie wiceprezesem Okręgu Opolskiego Polskiego Związku Wędkarskiego. Co ciekawe, sam Mach nie ukrywał, że był współpracownikiem komunistycznej bezpieki. Odmówił jednak oficjalnego komentarza w tej sprawie.
Instytut Pamięci Narodowej. Czym się zajmuje?
Do zadań Instytutu Pamięci Narodowej należy gromadzenie i zarządzanie dokumentami organów bezpieczeństwa państwa, sporządzonymi od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 roku. Chodzi przede wszystkim o prowadzenie śledztw w sprawie zbrodni nazistowskich i komunistycznych.
Czytaj także: Nie żyje prawdziwy Tarzan. Spędził w dżungli 40 lat
Od 23 lipca 2021 r. prezesem Instytutu Pamięci Narodowej jest wybrany przez Sejm RP dr Karol Nawrocki. Pierwszym prezesem Instytutu Pamięci Narodowej był z kolei w latach 2000–2005 prof. Leon Kieres.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.