Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Doradca prezydenta o zmianach klimatycznych. Przedstawił swoje koncepcje

76

Doradca prezydenta ds. ochrony środowiska udzielił wywiadu na temat zmian klimatycznych. Zdaniem Pawła Sałka są dwie koncepcje ws. przyczyn globalnego ocieplenia. Naukowcy są jednak innego zdania.

Doradca prezydenta o zmianach klimatycznych. Przedstawił swoje koncepcje
Doradca Prezydenta RP - Paweł Sałek (PAP)

Paweł Sałek od 2018 r. jest doradcą prezydenta RP Andrzeja Dudy. Zajmuje się sprawami ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju. Przed objęciem tej funkcji pracował m.in. w Ministerstwie Środowiska.

W ostatnim wywiadzie dla Polskiego Radia Sałek mówił m.in. o zmiany klimatu. Doradca prezydenta RP był pytany m.in. o związane z nimi susze, a także powodzie błyskawiczne.

Widzimy, że ten klimat nam się zmienia i to jest sprawa naturalna - mówił Sałek.

Adrian Klarenbach, który rozmawiał z Sałkiem zadał pytanie: "Czy mamy do czynienia z ociepleniem klimatu, czy z jego ochłodzeniem, i kto jest za to odpowiedzialny, czy sławetny freon (...), czy przebiegunowanie Ziemi, co jest sprawą zupełnie naturalną?".

Pytanie wydaje się być błędne, ponieważ freony są jako źródłem powstawania dziury ozonowej. A to coś innego od zmiany klimatu. Czym innym jest także przebiegunowanie Ziemi.

Jeśli chodzi o zmiany klimatyczne i wpływ człowiek, czyli emisji gazów antropogenicznych, to zdania uczonych są podzielone. Ścierają się dwie koncepcje, jedna [mówiąca], że człowiek ma znaczący wpływ na zmiany klimatu i ona w przestrzeni medialnej jest głośniejsza. Ale mamy też grono naukowców, którzy twierdzą, że człowiek nawet przez emisje gazów cieplarnianych nie ma wpływu na zmiany tak dużego układu, jakim jest klimat. Bo klimat zawsze, nawet jak człowiek nie był w takiej fazie rozwoju, się zmieniał. I to jest naturalne, że zmiany klimatu występowały zawsze - powiedział Paweł Sałek w rozmowie.

Liczne badania udowodniły, że emitowane przez człowieka gazy cieplarniane (m.in. dwutlenek węgla) niemal w całości odpowiadają za globalne ocieplenie. Tezę tę potwierdzają raporty Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC).

Od połowy XIX wieku temperatura Ziemi wzrosła średnio o ok. 1,1 stopnia C., za co odpowiadają antropogeniczne (mające związek z działalnością człowieka) emisje gazów cieplarnianych.

Nadużyciem wydaje się stwierdzenie, że "zmiany klimatu występowały zawsze". Obecne, spowodowane działalnością człowieka, zachodzą, zdaniem naukowców, zdecydowanie szybciej.

Portal naukowy naukaoklimacie.pl informuje, że 97 proc. ekspertów aktywnie publikujących artykuły o klimacie jest zdania, że ociepla się on przez działalność człowieka.

Według oficjalnych stanowisk wszystkich liczących się na świecie organizacji naukowych zajmujących się badaniem klimatu oraz Akademii Nauk 80 krajów, to ludzie powodują globalne ocieplenie. Konsensus jest przytłaczający. Oczywiście istnieją pojedynczy naukowcy, którzy odnoszą się do tego sceptycznie. Jest ich jednak niewielu. 97 proc. klimatologów aktywnie publikujących artykuły o klimacie jest zdania, że klimat się ociepla, a powoduje to aktywność człowieka - czytamy na portalu.
Zobacz także: Donald Tusk z powrotem w Brukseli? Prezydent Sopotu: zupełna abstrakcja
Autor: ESO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić