5 powodów, dla których dorośli nie chcą się uczyć
Awans, przebranżowienie się, przewaga na rynku pracy, wyróżnienie się spośród grona różnych kandydatów, przejście “na swoje” w roli freelancera - powodów do nauki programowania w dorosłym życiu jest mnóstwo. Czemu coś nas powstrzymuje przed branżą IT? Stres, brak czasu, dodatkowe wydatki, a może strach przed wyjściem ze strefy komfortu i spróbowaniem czegoś nowego? Sprawdziliśmy to i oto wyniki:
1. Nie mam czasu na naukę
Życie rodzinne i towarzyskie, wszelkie domowe obowiązki i praca na etacie - dobrze to znamy i wiemy, jak wiele czasu pochłania codzienna rutyna. Jeśli jednak żyjesz tylko tym, co “było” i co “jest”, nigdy nie zmienisz swojej sytuacji zawodowej i finansowej. Chciałbyś szybciej spłacić kredyt? Zmienić mieszkanie na większe? Zapewnić godną przyszłość i pieniądze na studia swoim dzieciom? Te cele brzmią bardzo kusząco, prawda?
Pomyśl zatem, ile czasu w tygodniu tracisz na Netflixa, scrollowanie social mediów, nic-nie-robienie lub gry komputerowe i mobilne. Sporo, prawda? Teraz wydziel z tego czasu 50%, aby nie odmawiać sobie całkowicie wszelkich przyjemności i voila! Nagle znalazłeś kilka godzin tygodniowo w swoim życiu na naukę programowania. Obiekcja obalona.
2. Nauka programowania jest zbyt droga
To prawda, kurs przygotowujący do pracy programisty w szkole programowania z prawdziwego zdarzenia potrafi trwać od 200 do 300 godzin zajęć i kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Pamiętajmy jednak, że zarobki programistów liczone są w tysiącach złotych (często to pięciocyfrowe kwoty netto miesięcznie), a stawki godzinowe dla freelancerów w IT potrafią dojść do poziomu nawet 100 PLN netto. Prosta matematyka pokazuje nam, że koszt takiego kursu programowania może okazać się intratną inwestycją.
Jeśli jednak nie jesteś gotowy na taki wydatek, w sieci znajdziesz mnóstwo bezpłatnych lub nisko-kosztowych kursów programowania online na początek. Jeśli złapiesz bakcyla programowania, następnym właściwym krokiem będzie wybór akademii dla specjalistów IT.
3. Nie odnajdę się pośród młodszych osób na kursie
Wyjście ze strefy komfortu to duże wyzwanie. Nie martw się jednak swoim wiekiem, ani obyciem z technologią. Przykładowo, absolwentami trójmiejskiej akademii programowania, Software Development Academy, są zarówno dzieci, 12-latkowie, jak i seniorzy po 70-ce. Nie stresuj się i rób swoje.
4. Nie sądzę, że nauka w dorosłym życiu cokolwiek zmieni
Nowy zawód, nawiązanie nowych kontaktów i znajomości, networking, budowanie swojej marki osobistej - powodów, aby zacząć się uczyć jest mnóstwo. Taki kurs programowania naprawdę może odmienić Twoją sytuację finansową i zawodową. Zawsze chciałeś rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady? Albo kupić domek na Korfu i spędzić tam resztę życia? Programowanie może być idealnym źródłem dochodu i pomysłem na pracę zdalną z Twojego home office z dowolnego zakątka świata.
5. Nie wiem, na jaki kurs lub szkolenie się zdecydować
Wybór w sieci jest ogromny i ścieżek rozwoju są dziesiątki, jeśli nie setki. Ta obiekcja jest w pełni uzasadniona. Rozwiązanie jest proste: umów się poprzez na bezpłatną konsultację z Doradcą Kariery w IT, który przeprowadzi z Tobą dokładny, pogłębiony wywiad i wskaże Ci najlepsze kierunki kształcenia, dopasowane do Twojej osobowości i dotychczasowych umiejętności.
Nauka przez całe życie - czy jest mi to potrzebne?
Lifelong learning to dziś standard, dzięki któremu nadążysz za zmieniającym się światem. Rynek pracy ewoluuje z roku na rok i to, co potrafisz dziś, być może jutro nie będzie już potrzebne. Programowanie jest jedną z niewielu branż, której znaczenie z roku na rok tylko rośnie. Jeśli przełamiesz swoje osobiste obiekcje, uciszysz wewnętrznego marudera i postanowisz dalej się rozwijać w dorosłym, zawodowym życiu, postaw na kursy programowania w Software Development Academy.
Artykuł sponsorowany
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.