Naukowcy z NASA opublikowali w mediach społecznościowych dwa zdjęcia przedstawiające zbiornik wodny Cerro Prieto w Meksyku. Fotografie zostały wykonane przez przyrząd Operational Land Imager umieszczony na satelicie Landsat 8.
Pierwsze ze zdjęć pochodzi z lipca 2015 roku. Drugie wykonano w lipcu 2022 roku. Na fotografiach dostrzec można, że jezioro w ciągu niespełna dekady praktycznie doszczętnie wyschło.
Czytaj także: Postaw tę roślinę w sypialni. Efekty potwierdza nawet NASA
Zbiornik wysechł niemal do cna. Służył ponad milionowi mieszkańców
Badacze zwracają uwagę, że zbiornik wodny zajmuje obecnie zaledwie pół procenta swojej pierwotnej powierzchni, wynoszącej 0,393 km kw. Wszystko spowodowane ma być brakiem opadów.
Zbiornik Cerro Prieto został zbudowany w latach 80. XX wieku i dostarcza wodę ponad milionowi mieszkańców Monterrey, stolicy meksykańskiego stanu Nuevo León. Jego zasoby wykorzystywane są w rolnictwie oraz jako woda pitna. Na początku lipca poziom zapełnienia zbiornika spadł jednak tak bardzo, że nie zdołano wydobyć z niego żadnej wody.
Ekstremalne susze w Meksyku. Wszystko pogarszają zmiany klimatyczne
Znaczna część północnego Meksyku jest od ponad dwóch lat nękana przez suszę. Urzędnicy szacują, że prawie połowa kraju dotknięta jest "umiarkowanymi" suszami. Warunki na niektórych obszarach Meksyku mają być "surowe" lub nawet "ekstremalne". Podobny problem dotyka także sąsiednich regionów w Stanach Zjednoczonych.
Meteorolodzy twierdzą, że za obecne susze odpowiada La Niña, anomalia pogodowa polegająca na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie niskiej temperatury na powierzchni wody. Występuje ona we wschodniej części tropikalnego Pacyfiku. Skutki pogarszać mają zmiany klimatyczne.
Powodują one, że ekstremalne zjawiska pogodowe są częstsze i bardziej dotkliwe – ocenia Matthew Casale, dyrektor ds. kampanii środowiskowych Public Interest Research Group
Obejrzyj także: Powierzchnia Księżyca pomaga zatrzymać wodę. Przełomowe ustalenia naukowców z NASA