Dostają wezwania do zapłaty abonamentu. Są zupełnie nieświadomi

37

W Polsce istnieją całkiem spore grupy osób, które są zwolnione z obowiązku opłacania abonamentu RTV. Istnieje jednak sytuacja, w której wiele osób nie spodziewa się wezwania do zapłaty. To grupa, która decyduje się na pobieranie renty rodzinnej.

Dostają wezwania do zapłaty abonamentu. Są zupełnie nieświadomi
Osoby pobierające rentę rodzinną mogą nie być zwolnione z abonamentu RTV (Adobe Stock, Bartlomiej Magierowski)

W ostatnich latach regularnie toczą się dyskusje na temat zasadności istnienia opłaty za abonament RTV. Wiele wskazuje na to, że rząd już wkrótce zdecyduje o jego likwidacji, choć ma go zastąpić nowa opłata. Warto także pamiętać, że istnieje wiele grup, które są zwolnione z obowiązku regulowania opłat za odbiorniki radiowe i telewizyjne.

Wśród nich znajdują się m.in. emeryci (przy założeniu, że świadczenie nie przekracza 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia) i osoby, które przekroczyły 75. rok życia. Ponadto z opłat zwolnione są osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne czy zasiłek opiekuńczy, a także posiadające prawo do świadczenia przedemerytalnego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Podatek od smartfona trafi do ZAIKS-u. Łepkowska: Ktoś musi reprezentować artystów

Ta grupa nie otrzyma zwolnienia z abonamentu. Luka w prawie

"Super Express" donosi jednak o przypadku, w którym wiele osób może być nieświadomych powstania obowiązku zapłaty abonamentu. Mowa o grupie wdowców, która decyduje się na pobieranie renty rodzinnej po zmarłym małżonku.

Jak się okazuje, jeśli renta rodzina jest wyższa niż emerytura, uprawniony traci możliwość jej pobierania. Jednocześnie znika także możliwość uzyskania ulgi na abonament RTV.

Zwolnienie z abonamentu w przypadku emeryta wymaga przedstawienia dokumentu, który poświadcza wysokość emerytury. Niestety, w przypadku renty rodzinnej osoba pobierająca to świadczenie nie dysponuje dokumentem poświadczającym wysokość emerytury - w związku z tym traci ona możliwość uzyskania zwolnienia z opłacania abonamentu RTV.

Co ważne, taka sytuacja występuje także wówczas, gdy renta rodzinna pobierana po zmarłym małżonku nie przekracza 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić