W ostatnich latach regularnie toczą się dyskusje na temat zasadności istnienia opłaty za abonament RTV. Wiele wskazuje na to, że rząd już wkrótce zdecyduje o jego likwidacji, choć ma go zastąpić nowa opłata. Warto także pamiętać, że istnieje wiele grup, które są zwolnione z obowiązku regulowania opłat za odbiorniki radiowe i telewizyjne.
Wśród nich znajdują się m.in. emeryci (przy założeniu, że świadczenie nie przekracza 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia) i osoby, które przekroczyły 75. rok życia. Ponadto z opłat zwolnione są osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne czy zasiłek opiekuńczy, a także posiadające prawo do świadczenia przedemerytalnego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ta grupa nie otrzyma zwolnienia z abonamentu. Luka w prawie
"Super Express" donosi jednak o przypadku, w którym wiele osób może być nieświadomych powstania obowiązku zapłaty abonamentu. Mowa o grupie wdowców, która decyduje się na pobieranie renty rodzinnej po zmarłym małżonku.
Jak się okazuje, jeśli renta rodzina jest wyższa niż emerytura, uprawniony traci możliwość jej pobierania. Jednocześnie znika także możliwość uzyskania ulgi na abonament RTV.
Zwolnienie z abonamentu w przypadku emeryta wymaga przedstawienia dokumentu, który poświadcza wysokość emerytury. Niestety, w przypadku renty rodzinnej osoba pobierająca to świadczenie nie dysponuje dokumentem poświadczającym wysokość emerytury - w związku z tym traci ona możliwość uzyskania zwolnienia z opłacania abonamentu RTV.
Co ważne, taka sytuacja występuje także wówczas, gdy renta rodzinna pobierana po zmarłym małżonku nie przekracza 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.