Internetowy fishing to w ostatnich latach prawdziwa plaga i sprytny sposób na czyszczenie kont bankowych konsumentów i konsumentek. Coraz częściej słyszymy o wymyślnych sposobach wyłudzania naszych pieniędzy przez internetowych oszustów.
Cyberataki mogą przybierać różnorakie formy. Czasem to SMS z prośbą o dopłatę do paczki, z którą właśnie jedzie do nas kurier, w innym wypadku informacja o niezapłaconym rachunku za prąd lub fałszywy link do konta bankowego, który do złudzenia przypomina stronę logowania, do użytkowania której przywykliśmy na co dzień.
Jedną z takich spraw zakrojonych na krajową skalę właśnie zajęła się krakowska prokuratura. Śledztwo dotyczy wiadomości rozsyłanych pomiędzy 9 grudnia 2021 roku, a 13 stycznia 2022. Według ustaleń funkcjonariuszy, fałszywe SMS-y mieli dostawać mieszkańcy dużych miast, takich jak: Kraków, Wrocław, Warszawa.
Czytaj także: SMS z takiego numeru? Nie reaguj pod żadnym pozorem!
Z pozoru niewinna wiadomość rozsyłana do odbiorców dotyczyła prośby o kilkuzłotowe dopłaty i brzmiała tak:
"Twoja paczka została wstrzymana z tytułu niedopłaty 4,27 PLN Przepraszamy za utrudnienia. Prosimy uregulować należność: https://4.fo/inpost-IQ.........."
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Lub tak:
"PGE: Na dzień 25.05 zaplanowano odłączenie energii elektrycznej! Prosimy o uregulowanie należności 3.46 zł. Zapłać teraz na: https://cli.co/platnosc-pge-jk.........."
Jak podaje Janusz Hnatko, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie cytowany przez Gazetę Wyborczą, trwa właśnie ustalanie wszystkich osób pokrzywdzonych. "W tym celu została przeprowadzona kampania informacyjna polegająca na rozesłaniu wiadomości SMS z numeru 48 669 979 971 oraz wiadomości e-mail do osób zidentyfikowanych jako te, które otrzymał SMS ze wspomnianymi treściami" - dodaje prokurator.
Kontakt z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości w Krakowie jest możliwy pod numerem: 478 356 551 lub e-mailem: pp.krakow@cbzc.policja.gov.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.