Anna Wajs-Wiejacka
Anna Wajs-Wiejacka| 

Dotarł do wsi odciętej od świata. Oto co zobaczył dziennikarz

0

Powodzie, które w ostatnim czasie nawiedziły południowo-zachodnią Polskę odcięły od świata Nowy Gierałtów. Do miejscowości udało się dotrzeć reporterowi Polskiego Radia. Oto co zobaczył na miejscu.

Dotarł do wsi odciętej od świata. Oto co zobaczył dziennikarz
Dziennikarz dotarł do odciętych od świata miejscowości. (Twitter)

Reporter Polskiego Radia dotarł do Nowego Gierałtowa. Jest to jedna z trzech miejscowości znajdujących się powyżej Stronia Śląskiego, która nadal pozostaje odcięta od świata. Droga prowadząca do Nowego Gierałtowa, Starego Gierałtowa i Bielic została zniszczona przez żywioł. Mieszkańcy nie mają prądu, a pomoc dostarczana jest tu dzięki śmigłowcom. Możliwe jest także, przedostanie się tu przez trudno dostępne górskie ścieżki, którymi mogą poruszać się kłady i samochody terenowe.

Muszę powiedzieć, że spotkałem tu prawdziwych bohaterów. Mieszkańcy sami doskonale się zorganizowali. Starają się skomunikować z osobami, które chcą im udzielić pomocy, koordynują tę pomoc, rozwożą do sąsiadów i cały czas się wspierają — opisuje w nagraniu zamieszczonym na platformie X dziennikarz Paweł Pawlica.

Na nagraniu zamieszczonym przez dziennikarza widać jeden z budynków, który został zniszczony przez żywioł. Mieszkający w domu 77-letni mężczyzna zdążył się ewakuować. "Wiele domów jest zniszczonych, podtopionych" - dodaje Pawlica w swojej relacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Stronie Śląskie. "Tu kiedyś stał komisariat policji"

Żywioł odciął od świata setki osób

Jak informuje Polskie Radio, w Nowym i Starym Gierałtowie oraz Bielicach odciętych od świata jest ok. 400 osób. Mieszkańcy potrzebują teraz pomp do odpompowywania wody, osuszacze, myjek i innych akcesoriów do czyszczenia. Potrzebne są także środki chemiczne do czyszczenia, rękawice, mopy i miotły. Niezbędne są także agregaty prądotwórcze.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Wszystko może się przydać, żeby posprzątać ten bałagan po tym armagedonie. Udało nam się razem ze strażakami udrożnić drogę do Bielic. To było kluczowe, żeby pomoc mogła dotrzeć w wyższe tereny — przekazuje Anna Macałek z Ośrodka Jeździeckiego FurmAnka, gdzie stworzono centrum korrdynacyjne.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić